XXI wiek w domu – popularne rozwiązania Smart Home

Inteligentny dom jest coraz popularniejszym rozwiązaniem nie tylko w przestronnych domach na dużych posesjach, ale także w mniejszych budynkach czy nawet mieszkaniach. Jakie są najpopularniejsze systemy Smart Home i jak zastosować je w swoich czterech kątach?

Podstawowe elementy inteligentnego domu

Smart Home ułatwia codzienne zarządzanie domostwem poprzez zaawansowane urządzenia i moduły przeznaczone do ich sterowania. Spośród podstawowych elementów w inteligentnym domu na początku wymienia różnego rodzaju czujniki. W zależności od funkcji i przystosowania mogą one odczytywać i monitorować różne wartości.

  • Czujniki dymu, gazu lub czadu kontrolują powietrze, dzięki czemu mogą wykryć potencjalne zagrożenie związane z ulatnianiem się i niebezpiecznym stężeniem tych związków w powietrzu. Inteligentne czujniki informują domowników o niebezpieczeństwie. Istnieje kilka sposobów przekazywania komunikatów: alarm dźwiękowy, sygnał świetlny, a nawet wiadomość wyświetlana na smartfonie. Tego typu akcesoria montuje się w pomieszczeniach, w których znajdują się kuchenki, piece, kominki, junkersy itp.
  • Czujniki zalania zainstalowane w inteligentnym domu uruchamiają systemy ostrzegawcze w momencie, gdy poziom wody w konkretnym miejscu w domu zostanie przekroczony.
  • Antywłamaniowe czujniki okien i drzwi to niezwykle inteligentne urządzenia, które informują domowników o tym, że różnego rodzaju otwory nie są zamknięte. Komunikaty mogą dotyczyć okien, drzwi oraz bram garażowych. Smart Home to zatem nie tylko oszczędność energii i czasu, ale również skuteczne zabezpieczenie antywłamaniowe.
  • Czujniki oświetlenia są często połączone z czujnikami ruchu, które uruchamiają mechanizm automatycznego włączenia światła w momencie, gdy w obrębie czujnika znajdzie się osoba lub zwierzę.

Inteligentne ogrzewanie domu

Obok różnego rodzaju czujników popularnym rozwiązaniem są także inteligentne moduły obsługujące konkretną instalację. Jednym z nich jest zaawansowany system ogrzewania, który w ramach swojego kompleksowego działania:

  • monitoruje temperaturę w pomieszczeniach,
  • zapisuje dane z preferencjami użytkownika,
  • dostosowuje poziom ciepła w sposób, który odpowiada na potrzeby danego domownika,
  • umożliwia zdalną kontrolę i zmianę temperatury w domu.

Rozrywka w inteligentnym domu

Inteligentny dom wcale nie musi ograniczać się wyłącznie do zmniejszenia zużycia energii czy zapewnienia bezpieczeństwa. Wśród popularnych rozwiązań typu smart znajdują się również te, które służą dostarczeniu rozrywki. Inteligentne systemy audiowizualne zapewniają m.in. korzystanie z nagłośnienia strefowego, stworzenie domowego kina, a nawet możliwość wysunięcia ekranu z zabudowy sufitowej.

Wszystkie tego typu systemu gwarantują bezpieczeństwo i komfort domownikom – nie tylko fizyczny, ale również psychiczny. Nawet będąc poza domem, na zakupach, w pracy, podczas wyjazdu służbowego czy na wakacjach, mogą mieć oni pełną kontrolę nad instalacjami i urządzeniami w swoich czterech kątach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *