Ekrany TFT LCD sterowane są przy pomocy specjalnych tranzystorów unipolarnych, dzięki czemu pozwalają na uzyskanie obrazu o bardzo dobrych parametrach. Wykorzystywane w nich matryce znajdują bardzo szerokie zastosowanie w rozwiązaniach przemysłowych, w tym produkcji monitorów i notebooków.
Dostępne na rynku matryce LCD podzielić można na dwie główne kategorie – pasywne oraz aktywne. Różnią się one sposobem, w jaki na wyświetlaczu wyświetlany jest obraz. W przeciwieństwie do stosowanych jeszcze w latach 90-tych rozwiązań pasywnych, matryce aktywne TFT wyposażane są w odpowiednie tranzystory zapamiętujące obraz. Dzięki obecności kondensatorów, wymagają znacznie rzadszego odświeżania.
Matryce TFT mogą też bez żadnego problemu podtrzymać obraz, aż do chwili całkowitego rozładowania. Uzyskiwany efekt wyróżnia się wyższym kontrastem, a także znacznie lepszym nasyceniem kolorystycznym. Takie rozwiązanie pozwala również na tworzenie wyświetlaczy o większych rozmiarach, co w przypadku modeli pasywnych nie jest możliwe.
TFT to skrót od Thin FIlm Transistor. Oznacza rodzaj tranzystora, który wykorzystywany jest w ciekłokrystalicznych wyświetlaczach kolorowych. Produkuje się je przy użyciu metody CVD – Chemical Vapor Deposition, która polega na zastosowaniu ciekłej mieszaniny krzemu i wodoru w rozpuszczalniku organicznym. Do produkcji wyświetlaczy TFT LCD wykorzystywana jest także metoda obrotowego nakładania półprzewodników ciekłych.
Wyświetlacze TFT LCD to matryce aktywne, w których każdy piksel kontrolują aż cztery osobne tranzystory. Jeden z nich odpowiada za jasność uzyskiwanego obrazu, a pozostałe za emitowanie podstawowych barw. W ten sposób uzyskać można bardzo wysokie rozdzielczości, optymalną ostrość oraz wyjątkowo szybki czas dostępu.
Ze względu na wyższy poziom skomplikowania, wyświetlacze TFT LCD są bardziej kosztowne od rozwiązań pasywnych. W porównaniu do tradycyjnych matryc LCD, modele aktywne przewyższają je pod względem praktycznie wszystkich parametrów. Ich słabszą stroną pozostaje jedynie mniejszy kąt widzenia, co w dużym stopniu determinuje zastosowanie tak zbudowanych ekranów.
Wykorzystuje się je głównie w produkcji urządzeń wymagających wysokiej precyzji wyświetlania obrazu – na przykład monitorów komputerów stacjonarnych oraz notebooków. Tego rodzaju sprzęty z zasady korzystają z mniejszych kątów widzenia niż smartfony, tablety oraz inne urządzenia mobilne, w których rozwiązania TFT LCD stosowane są mniej powszechnie.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Unisystem