System ERP w produkcji – jaka jest jego rola?

Osoby zarządzające firmami produkcyjnymi planując wdrożenie usprawnień bardzo często stają przed dylematem– ERP czy system MES? System ERP pozwala na planowanie zasobów przedsiębiorstwa i jest popularny we wszystkich branżach, MES jako system realizacji produkcji jest rozwiązaniem dedykowanym i także wspiera planowanie. Czy któryś z nich jest lepszy? Sprawdźmy to.

Zalety oprogramowania MES i  systemów ERP

Każdy z systemów wnosi wiele dobrego do przedsiębiorstwa i w końcowym rozrachunku przyczynia się do podniesienia sprzedaży, lepszej organizacji pracy, sprawniejszej komunikacji i podniesienia poziomu motywacji pracowników. Są między nimi jednak dosyć istotne różnice – warto w tym miejscu wziąć pod uwagę, że nie chodzi o to, który z nich jest lepszy. Każdy z nich ma cenne funkcjonalności a ich połączenie daje najlepsze rezultaty w postaci wyższych dochodów oraz lepszego wizerunku jako dostawcy i pracodawcy.

System ERP

Zdecydowanie ułatwia zarządzanie firmą i planowanie długoterminowe. Oprogramowanie ERP wspiera  działania w zakresie analizy i kontroli procesów biznesowych zachodzących w obszarze marketingu, magazynu, sprzedaży, zakupów, finansów, księgowości a także produkcji i serwisu. Przetwarza i dostarcza dane w czasie rzeczywistym i w pozwala na elastyczne wprowadzanie zmian. Starsze programy ERP nie realizowały zadań ściśle związanych z procesami produkcyjnymi, nowsze coraz częściej starają się wypełnić tę lukę i posiadają moduły dedykowane produkcji – nadal jednak nie są one w stanie tak dobrze zwizualizować procesów produkcyjnych i połączyć się z parkiem maszynowym jak system MES.

Program MES

Dostarcza konkretne i rzetelne dane pobierane w czasie rzeczywistym bezpośrednio z maszyn i urządzeń znajdujących się w hali produkcyjnej. Jest to niezbędne narzędzie, które umożliwia pełną kontrolę nad procesem produkcji – dostarcza informacji o bieżących postępach w realizacji zleceń, estymowanych terminach, pojawiających się problemach i nieprzewidzianych zdarzeniach. Co równie ważne, dane są dostarczane także w formie przejrzystych wizualizacji. System MES dostarcza analizę wskaźników efektywności – dla każdej z maszyn z osobna a także dla całej hali – tym samym dostarcza dane i wskaźniki, na bazie których można podejmować działania zwiększające wydajność i mierzyć ich efekty. System MES od OptiMES to narzędzie, które posiada intuicyjny panel meldunkowy, który ułatwia pracownikom i kadrze zarządzającej codzienną pracę – poprzez panel można załączać dokumentację, rysunku, meldować zdarzenia, przekazywać zmiany, drukować etykiety, tworzyć automatyczne dokumenty magazynowe lub zastąpić nim drukowane karty pracy. MES ułatwia także kontrolę jakości oraz zachowanie traceability i zgodności z normami ISO 90001. System do zarządzania produkcją już po krótkim czasie powoduje stopniowy i stabilny wzrost produktywności – począwszy od skrócenia czasu cyklu produkcyjnego i obniżenia kosztów produkcji przez zmniejszenie ilości odpadów i wadliwych sztuk, po lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich, sprzętów i przestrzeni. Skraca się czas przestojów, zmniejsza ilość awarii, rośnie jakość produktów i  poziom obsługi klienta oraz podnosi się wskaźnik OEE.

Oba systemy doskonale się uzupełniają – system ERP ułatwiając integrację procesów zachodzących w firmie, we współpracy z programem do zarządzania produkcją, pozwoli na efektywny przepływ i wykorzystanie danych zarówno hali produkcyjnej jak i tych biznesowych.

Aby dowiedzieć się więcej o możliwościach jakie daje kompleksowy system do zarządzania produkcją OptiMES wejdź tutaj lub przetestuj przez 14 dni wersję próbną!

fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *