System ERP w produkcji – jaka jest jego rola?

Osoby zarządzające firmami produkcyjnymi planując wdrożenie usprawnień bardzo często stają przed dylematem– ERP czy system MES? System ERP pozwala na planowanie zasobów przedsiębiorstwa i jest popularny we wszystkich branżach, MES jako system realizacji produkcji jest rozwiązaniem dedykowanym i także wspiera planowanie. Czy któryś z nich jest lepszy? Sprawdźmy to.

Zalety oprogramowania MES i  systemów ERP

Każdy z systemów wnosi wiele dobrego do przedsiębiorstwa i w końcowym rozrachunku przyczynia się do podniesienia sprzedaży, lepszej organizacji pracy, sprawniejszej komunikacji i podniesienia poziomu motywacji pracowników. Są między nimi jednak dosyć istotne różnice – warto w tym miejscu wziąć pod uwagę, że nie chodzi o to, który z nich jest lepszy. Każdy z nich ma cenne funkcjonalności a ich połączenie daje najlepsze rezultaty w postaci wyższych dochodów oraz lepszego wizerunku jako dostawcy i pracodawcy.

System ERP

Zdecydowanie ułatwia zarządzanie firmą i planowanie długoterminowe. Oprogramowanie ERP wspiera  działania w zakresie analizy i kontroli procesów biznesowych zachodzących w obszarze marketingu, magazynu, sprzedaży, zakupów, finansów, księgowości a także produkcji i serwisu. Przetwarza i dostarcza dane w czasie rzeczywistym i w pozwala na elastyczne wprowadzanie zmian. Starsze programy ERP nie realizowały zadań ściśle związanych z procesami produkcyjnymi, nowsze coraz częściej starają się wypełnić tę lukę i posiadają moduły dedykowane produkcji – nadal jednak nie są one w stanie tak dobrze zwizualizować procesów produkcyjnych i połączyć się z parkiem maszynowym jak system MES.

Program MES

Dostarcza konkretne i rzetelne dane pobierane w czasie rzeczywistym bezpośrednio z maszyn i urządzeń znajdujących się w hali produkcyjnej. Jest to niezbędne narzędzie, które umożliwia pełną kontrolę nad procesem produkcji – dostarcza informacji o bieżących postępach w realizacji zleceń, estymowanych terminach, pojawiających się problemach i nieprzewidzianych zdarzeniach. Co równie ważne, dane są dostarczane także w formie przejrzystych wizualizacji. System MES dostarcza analizę wskaźników efektywności – dla każdej z maszyn z osobna a także dla całej hali – tym samym dostarcza dane i wskaźniki, na bazie których można podejmować działania zwiększające wydajność i mierzyć ich efekty. System MES od OptiMES to narzędzie, które posiada intuicyjny panel meldunkowy, który ułatwia pracownikom i kadrze zarządzającej codzienną pracę – poprzez panel można załączać dokumentację, rysunku, meldować zdarzenia, przekazywać zmiany, drukować etykiety, tworzyć automatyczne dokumenty magazynowe lub zastąpić nim drukowane karty pracy. MES ułatwia także kontrolę jakości oraz zachowanie traceability i zgodności z normami ISO 90001. System do zarządzania produkcją już po krótkim czasie powoduje stopniowy i stabilny wzrost produktywności – począwszy od skrócenia czasu cyklu produkcyjnego i obniżenia kosztów produkcji przez zmniejszenie ilości odpadów i wadliwych sztuk, po lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich, sprzętów i przestrzeni. Skraca się czas przestojów, zmniejsza ilość awarii, rośnie jakość produktów i  poziom obsługi klienta oraz podnosi się wskaźnik OEE.

Oba systemy doskonale się uzupełniają – system ERP ułatwiając integrację procesów zachodzących w firmie, we współpracy z programem do zarządzania produkcją, pozwoli na efektywny przepływ i wykorzystanie danych zarówno hali produkcyjnej jak i tych biznesowych.

Aby dowiedzieć się więcej o możliwościach jakie daje kompleksowy system do zarządzania produkcją OptiMES wejdź tutaj lub przetestuj przez 14 dni wersję próbną!

fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *