Projektowanie obwodów drukowanych to zadanie dla specjalistów, którzy mają wiedzę i umiejętności w zakresie rozmieszczenia w taki sposób elementów, prowadzenia ścieżek i samej konstrukcji, by płytka PCB działała zgodnie z oczekiwaniami.
Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rozmiar urządzenia. W przeciwnym razie płytki PCB mogą być nieefektywne, nagrzewać się lub generować sprzężenia. Poza tym ścieżki obwodów drukowanych nie mogą na siebie wpływać w negatywny sposób. I dlatego projektowanie płytek PCB oparte jest o szereg zasad. Jedną z nich jest unikanie zakrętów dla sygnału zegara. Poza tym trzeba wziąć także pod uwagę ilość warstw w danej płytce PCB.
Z zasady też projektowanie PCB musi uwzględniać płaszczyznę masy. Jest ona stanem i radiatorem. To jedna z wielu warstw płytki PCB. W przypadku projektowania płytek drukowanych dwuwarstwowych aż 75% powierzchni powinno być przeznaczone na masę. Dzięki temu sprzęt – szereg urządzeń elektronicznych, będzie mógł działać bez zarzutu. Od projektowania PCB zależy bowiem efekt końcowy – jakość produktu, ale też jego cena. Poza projektem niezwykle istotne będzie również dobranie wysokiej jakości komponentów. I dlatego warto te zadania zlecić profesjonalistom, którzy zajmują się projektowaniem PCB i są w stanie wykonać usługi na poziomie nieosiągalnym dla rozwiązań domowych.
Z płytek drukowanych korzysta się w wielu branżach. Same obwody utrzymują układy scalone i inne komponenty elektroniczne. Jak widać, tego typu elementy pojawiają się w każdym urządzeniu – w komputerów, sprzętu mobilnego, telefonów i wielu innych sprzętów, które są przede wszystkim przeznaczone do komunikacji i rozrywki. Poza tym płytek PCB używa się także w sprzęcie pomiarowym, motoryzacji czy kosmonautyce. To części układów elektronicznych, od których zależy działanie wielu różnych urządzeń.
Przy projektowaniu PCB trzeba wziąć pod uwagę zgromadzoną dokumentację, listę komponentów, harmonogram i budżet. Podstawową informacją jest to, jakie obwody drukowane mają pełnić funkcje. Poza tym zwraca się także uwagę na ochronę środowiska naturalnego. Do projektowania obwodów drukowanych niezbędny jest schemat, a także świadomość tego, jakiego rodzaju obwód chce się zbudować. Poza tym trzeba posiadać również oprogramowanie. Dzięki niemu schemat obwodu staje się rysunekiem graficznym lub wizualizacją PCB wraz z komponentami, co niewątpliwie ułatwia całą pracę. Płytka drukowana musi mieć odpowiedniej szarości świeczki oraz zachowane ustalone odstępy między elementami. Poza tym projekt zawsze musi być spowodowany do możliwości montażowych danego zakładu produkcyjnego. Z zasady zakazuje się stosowania kątów prostych przy prowadzeniu ścieżek.
Na płytce PCB komponenty umieszcza się wyłącznie na wierzchniej warstwie w konkretnej kolejności. Będą to złącza, układy zasilające, obwody wrażliwe i precyzyjne, krytyczne elementy obwodu i pozostałe. Warto zwrócić uwagę, że na etapie projektowania płytek PCB komponenty mają standardową numerację pinów w lewym górnym rogu. Co za tym idzie – te symetryczne układa się wzdłuż tej samej osi, a elementy oznaczone znakami orientujący się w tym samym kierunku. Projekt PCB określa także marginesy, a także punkty odniesienia dla maszyn montażowych. Najczęściej są to okręgi, kwadraty lub krzyże. Projektowanie urządzeń elektronicznych ma na celu zagwarantować ich funkcjonalność i bezproblemowe działanie przez dłuższy czas.