Jak będzie trzeba to nawet coś… usłyszą

Wyjątkową popularnością cieszą się od niedawna wszelkiego rodzaju kamery i lokalizatory. Takie urządzenia chętnie są nabywane jako miniaturowe. Oczywiście kamery niosą za sobą różne zagrożenia, choćby ze strony osób o niejasnych zamiarach, na przykład dewiantów. Natomiast lokalizatory przydają się w przeróżnych sytuacjach – mogą być zainstalowane w naszym aucie i w jakimś stopniu zabezpieczać przed kradzieżą; pozwalają niejednokrotnie na bezpośredni kontakt z naszymi dziećmi.

Lokalizatory są wykorzystywane w przedsiębiorstwach, choćby do kierowania flotą pojazdów albo bieżącej obserwacji przesyłki przewożonej przez firmę przewozową. Część z lokalizatorów jest zasilana przez akumulatory (np. samochodowe), część ma zasilanie własne. Podobnie bywa z kamerami. Jest natomiast na ogół spora różnica w cenach pomiędzy kamerami i lokalizatorami GPS – te drugie bywają znacznie droższe.

Kamery

Ten rodzaj urządzeń elektronicznych już dawno „dotknęła” miniaturyzacja i i te najmniejsze chętnie są kupowane. Co ciekawe część z nich daje dobrą rozdzielczość podglądu lub filmu. Coraz większym powodzeniem (również u profesjonalnych filmowców) cieszą się kamery GoPro, które pozwalają rejestrować obraz będąc w ruchu nawet w sytuacjach ekstremalnych. Taką kamerę możemy już kupić za kilkadziesiąt złotych.

Można ją na przykład zamontować blisko podwozia auta, by w ten sposób rejestrować jazdę. Kamery GoPro wykorzystują piloci i organizatorzy sportów motorowych. Ciekawym rozwiązaniem jest instalowanie kamery w lusterku samochodowym – wtedy jest ona niewidoczna. Lusterko ma budowę wielowarstwową, natomiast dwa obiektywy skierowane są w przeciwne strony.

Kamery samochodowe mogą dawać obraz o różnej szerokości (w zależności od typu), na przykład do 170 stopni.

Obecnie normą jest już montowanie przez producentów w nowych autach kamer, które miedzy innymi zdecydowanie ułatwiają parkowanie oraz odpowiednie ustawienie pojazdu w stosunku do innych znajdujących się w tym samym czasie na drodze. Niektóre z tych kamer włączają się same reagując na ruch, na przykład, gdy złodziej próbuje dostać się do samochodu.

Lokalizatory

Podobnie jak niektóre kamery, również lokalizatory mogą służyć do rejestrowania jazdy, tyle że kamera przy pomocy obiektywu, zaś lokalizator przy pomocy sygnału elektronicznego. Właściciel lub operator urządzenia może śledzić jego ruch zarówno przez internet, jak i na osobnym wyświetlaczu (panelu). Najtańszy lokalizator kupimy już również za kilkadziesiąt złotych.

Lokalizator może mieć funkcję nasłuchu.

fot. Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *