Czy można zwiększyć pamięć w MacBooku?

Twój MacBook stracił dawny wigor i coraz gorzej radzi sobie nawet z dość prostymi zadaniami? To normalne zjawisko – aktualizowane oprogramowanie oraz kolejne instalowane aplikacje z każdym rokiem coraz mocniej obciążają twojego laptopa. Nie znaczy to jednak, że musisz się szykować do jego wymiany. Użytkownicy MacBooków nierzadko zaopatrują się w sprzęt, który powinien zachować wystarczającą wydajność przez kilka lat. Rozwiązaniem twoich problemów będzie prawdopodobnie rozbudowa pamięci RAM bądź wymiana dysku SSD.

Wymiana pamięci RAM

Za szybkość przetwarzania danych obok procesora w dużej mierze odpowiada dostępna pamięć RAM. Kolejne aktywne procesy uruchomione w twoim komputerze obciążają pamięć operacyjną. Aby zwiększyć wydajność komputera, możesz spróbować zresetowania pamięci, co powinno poprawić stabilność jego pracy. Jeśli twój model MacBooka jest wyposażony w pamięć NVRAM, czyli nieulotną, jednym z jej zadań jest przechowywanie informacje o głównym dysku systemowym, rozdzielczości ekranu i głośności dźwięku. Starsze modele laptopów Apple posiadają pamięć PRAM – problemy z wydajnością również mogą wynikać z jej nieprawidłowego działania. W pierwszej kolejności spróbuj zresetować pamięć RAM używając odpowiedniego skrótu klawiszy – w poszczególnych modelach obowiązują odmienne kombinacje, dlatego prawidłowy skrót znajdziesz prawdopodobnie w instrukcji.

Kiedy resetowanie pamięci RAM nie pomaga, możesz rozważyć jej wymianę. Rozbudowa pamięci RAM, na przykład poprzez jej podwojenie, robi ogromną różnicę w wydajności laptopa. Niestety w przypadku niektórych modeli kość pamięci jest na stałe przytwierdzona do płyty głównej, co sprawia, że wymiana staje się skomplikowana i nieopłacalna. Dotyczy to między innymi MacBooków Air o przekątnych ekranu 11 oraz 13 cali. Jednak, kiedy pamięć RAM w twoim laptopie spoczywa po prostu w przeznaczonym do tego slocie, wymiana jest naprawdę prosta. Możesz ją przeprowadzić między innymi odwiedzając MacForce – sprawdzony serwis MacBooków w Warszawie.

Wymiana dysku SSD

Obecnie nawet kilkuletnie komputery Mac są wyposażone w dyski SSD. Jednak należy pamiętać, że ich pierwsza oraz druga generacja znacząco ustępują pod względem przepustowości współczesnym odpowiednikom. Dysk SSD również w poważnym stopniu wpływa na wydajność komputera, więc jeśli nie chcesz rozstawać się ze swoim laptopem, ale pragniesz przywrócić mu dawną prędkość, wymiana dysku może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Osobną kwestię stanowi pojemność dysku. System operacyjny wymaga, aby stale pozostawało na nim dużo wolnej przestrzeni. Użytkownicy starszych MacBooków często decydowali się na wersje z mniej pojemnymi dyskami, ponieważ dopłata do większego dysku przy konfiguracji sprzętu potrafiła sięgać nawet 1000 zł. Kiedy twój dysk pęka w szwach od zgromadzonych na nim danych, a z różnych powodów nie możesz usunąć choćby części z nich, wymiana dysku także stanowi cenny upgrade, który poprawi pracę twojego laptopa.

Wymianę dysku SSD w MacBooku również przeprowadzisz w MacForce. Szczegóły dotyczące tej usługi znajdziesz pod adresem: https://www.macforce.pl/serwis/naprawa-macbookow-i-komputerow-mac/wymiana-dysku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *