O rzeczach, które nieuchronnie idą w odstawkę

Na początku można sobie zrobić zabawę – jakie wynalazki techniczne były przez człowieka wykorzystywane najdłużej i jakie były lub są najtrwalsze? Oczywiście, tych które są przez ludzkość wykorzystywane od prehistorii naliczymy niemało, choćby: koło, naczynia lub schody. Toteż by nie utrudniać sobie zabawy skupmy się może na silnikach i elektronice.

Silniki

Pierwszy silnik prądu stałego powstał w 1834 roku, pierwszy dwusuwowy spalinowy w 1860, silnik indukcyjny Tesli w 1888, silnik Diesla w 1892. Można zatem mówić o długowieczności w silnika spalinowego służącego do napędzania pojazdów, ponieważ jakoś do tej pory inne alternatywne nie sprawdzają się.

Długie lata przetrwał silnik parowy w lokomotywach, który na zabytkowych szlakach wykorzystywany jest do tej pory. W Polsce lokomotywy parowe poszły całkowicie w odstawkę w ostatniej dekadzie XX wieku. Być może przyszłość motoryzacji leży w silnikach elektrycznych, ale póki co nie stworzono jeszcze takiej baterii, która by zapewniała odpowiedni zasięg pojazdu.

Z powodzeniem natomiast silniki na baterie wykorzystywane są jako „wspomagacze” leniwych lub mniej sprawnych rowerzystów. Takie rowery w ostatnich latach stały się bardzo popularne.

Jeśli elektronika – to nośniki i odtwarzacze dźwięku

Możemy tu zauważyć pewną prawidłowość – żywotność konkretnych sposobów odtwarzania i przenoszenia dźwięków jest coraz krótsza. Krótko co prawda urzywano edisonowskiego fonografu, opatentowanego przez wynalazcę w 1878 roku, ale płyta gramofonowa (opatentowana w 1887 roku), zwłaszcza winylowa, przetrwała ponad wiek, na dodatek ponownie wróciła do łask.

Natomiast tylko nieco około trzydziestu lat niezbędną była płyta CD. Pierwsza ukazała się na rynku w 1982 roku i bardzo szybko wyparła winyle. W latach 80. pojawiły się walkmany, dekadę później wypierane przez przenośne odtwarzacze CD i odtwarzacze MP3. Równie błyskawicznie pod koniec lat 90. zniknęły wypożyczalnie kaset video, innymi nośnikami zaczęły dysponować kamery video.

W polskich empikach powierzchnie z płytami CD lub DVD się kurczą. Muzykę kupujemy w sieci, również różnej jakości. Mniej wymagający ściągają sobie pliki muzyczne z tak zwaną kompresją stratną, choćby – MP3, Ogg Vorbis, WMA, AAC. Wyraźnie lepszą jakość mają pliki – FLAC, WMA Lossless, Apple Lossless i Monkeys Audio.

Nadal wykorzystywane są pliki bez kompresji, czyli – WAVE. Dosyć duża jest rozpiętość cen jeśli idzie o przenośne odtwarzacze muzyczne. Do najtańszych należą MP3, ponieważ nowy kupimy za 140 złotych. Dziesięć razy droższe bywają odtwarzacze plików wysokiej jakości.

Ich wspólną cechą jest niewielki rozmiar.

fot. Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *