Co wiemy o darni i murawie

Zapewne większości z nas murawa kojarzy się niechybnie z trawnikiem, choć coraz częściej również z płytą stadionu piłkarskiego. Mimo to parę innych dziedzin sportu rozgrywanych jest na trawie, choćby niektóre rozgrywki tenisa ziemnego, golf, rugby, hokej na trawie i… speedway (jego „trawiasta” odmiana).

Mimo tego, że w każdej z tych dziedzin nawierzchnia trawiasta jest nieco inna to łączy je jedno – szczególna dbałość o to by trawa nie wysychała, nie marzła i by szybko odrastała. Oczywiście odrastać na ogóllpowinna do niewielkiej wysokości.

Korty, pola golfowe i inne…

Jeśli idzie o korty trawiaste, to ciekawostką jest fakt, że są one łatwiejsze w urządzaniu (na przykład od ceglastych) ale wymagają więcej zabiegów w późniejszym utrzymaniu. Ponadto wszelkie boiska trawiaste wymagają podlewania i nierzadko podgrzewania. Trawiaste korty tenisowe podczas deszczu czasem się przykrywa.

Pole golfowe ma nieco podobną trawiastą nawierzchnię jak kort tenisowy. Swoją specyfikę ma speedwayowy tor trawiasty (grass track) i wymaga szczególnej dbałości. Co ciekawe, ściganie się motocykli na torze trawiastym ma długoletnią tradycję.

 Sportowa, ogrodowa, krajobrazowa…

Darń i murawę od lat produkuje się z przeznaczeniem dla konkretnych miejsc, przy wykorzystaniu różnych technologi. Nadal oczywiście stosowany jest tradycyjny zasiew, choć jeśli idzie o boiska sportowe coraz częściej wykorzystywana jest murawa z dużych rolek. Ta również wymaga potem zabiegów pielęgnacyjnych. Darń w rolkach jest coraz częściej kupowana do ogrodów przydomowych, jednak niemałej wiedzy wymaga jej kładzenie, zwłaszcza zabezpieczenie.

Między innymi powinna być mocno przyciskana do podłoża, zaś zewnętrzne krawędzie muszą zostać przysypane ziemią. Musimy też mieć wiedzę na temat koszenia (kiedy i jak należy kosić).

Darń jest tworzona dwiema metodami – zasiewana na dużej powierzchni, pielęgnowana i potem zdejmowana długimi płatami; może też być zasiewana na warstwie torfu i jednocześnie na podłożu foliowym.

Murawa na stadionach

Na małych lokalnych stadionach zasiewa się jeszcze trawę tradycyjnymi sposobami, natomiast na większych, bardziej znanych, jest to już najczęściej murawa z rolek. Jako że mecze piłkarskie odbywają się na nich nierzadko w różnych porach roku, nawet zimą, to i murawa wymaga szczególnej dbałości.

Opracowano zatem sposoby podgrzewania murawy, wśród nich przypominające nieco ogrzewanie podłogowe, czyli przy wykorzystaniu kabli grzejnych. Inną metodą, zewnętrzną, jest podgrzewanie murawy oświetleniem ledowym.

fot. Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *