Akumulatory NiCd

Źródła energii elektrycznej, podobnie jak i inne produkty związane z energetyką, mają swoje wady i zalety. Nowsze rozwiązania nie zawsze cechują się tą samą efektywnością co starsze. Dlatego niejednokrotnie warto jest porównać różne produkty z podobnej kategorii pod kątem korzyści, bowiem nierzadko te tracące na popularności okazują się niezastąpione i część firm wraca do ich użytkowania.

Dotyczy to również akumulatorów. Wiadomo, również i w tej dziedzinie pojawiają się nowe rozwiązania wypierające wcześniejsze pomysły. Jednak bywa, że i tu spotykamy się z zaskoczeniem, że jednak warto jest czasem skorzystać ze starszej technologii. W grę może również wchodzić cena, jak to jest w wypadku akumulatorów niklowo-kadmowych. W tym między innymi względzie proponujemy przejrzeć ofertę firmy Wamtechnik Sp. z o. o.

Działanie i zastosowanie akumulatorów NiCd

Akumulatory niklowo-kadmowe pojawiły się już w pierwszej połowie dwudziestego wieku. Bardzo szybko znalazły zastosowanie między innymi w urządzeniach medycznych, pomiarowych i związanych z techniką wojskową. W dalszym ciągu sprawdzają się w systemach awaryjnych i modelarstwie.

Energia w akumulatorach NiCd generowana jest za sprawą utleniania zachodzącego na anodzie, na której znajduje się metaliczny kadm. Przyczynia się do tego elektroda wykonana z zasadowego tlenku niklu.

Akumulatory NiCd również przeszły ewolucję technologiczną. Mogą pracować przy dużych obciążeniach i po kilkuset rozładowaniach. Mimo to niezbyt sprzyjają środowisku naturalnemu.

Decydując się na wykorzystanie akumulatora niklowo-kadmowego należy dokładnie się zapoznać z zaleceniami producenta. Podany będzie między innymi czas ładowania (około 16 godzin prądem C/10). Ładowanie powinno się odbywać w pełnych cyklach.

Zalety i wady akumulatorów NiCd

Zalety

– jak już wcześniej wspomnieliśmy, akumulatory niklowo-kadmowe mogą bez szkody dla wysokiej wydajności przejść przez 1000 doładowań i rozładowań;

– mogą pracować w bardzo niskiej temperaturze – dochodzącej nawet do minus 40 stopni Celsjusza;

– w dalszym ciągu doceniana jest ich wysoka wydajność.

Wady

– mają stosunkowo wyższą masę w porównaniu z akumulatorami nowocześniejszymi;

– występuje u nich efekt pamięciowy, przyczyniający się do zmniejszania pojemności;

– kadm jest pierwiastkiem niesprzyjającym czystości środowiska naturalnego.

Kierując się jednak niewątpliwymi zaletami akumulatorów niklowo-kadmowych decyzję o zakupie zacznijmy od opinii na temat ich producentów. Na pewno w tym kontekście godni polecenia są dwaj producenci – Arts Energy i BYD Energy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *