W razie konieczności potrafi nawet zatrzymać pojazd

Coraz więcej polskich kierowców przekonuje się do automatycznych skrzyń biegów, coraz więcej samochodów zostało przez producentów zaopatrzonych w tempomaty. Jest to efekt kilku przesłanek – coraz większego tłoku samochodowego i to nie tylko w miastach; faktu, że automaty nie psują się tak często jak się o tym do niedawna nierzadko mówiło, oraz zapewnieniem większego poczucia bezpieczeństwa kierowcy wraz z pasażerami.

Warto jest natomiast wiedzieć, że jest tempomat i… tempomat. Podobnie jak są różne automatyczne skrzynie biegów. Jedno jest pewne – aktywny tempomat pomaga odpoczywać nogom w czasie jazdy i pozwala sprawniej poruszać się na zatłoczonej pojazdami drodze. Zapewnia też spokojny rytm jazdy.

Funkcje tempomatu

Tempomaty mogą być wyposażone w różne funkcje – podstawową, zapewniającą jedynie utrzymanie stałej prędkości bez korzystania z pedału oraz takie, które przy pomocy odpowiedniego czujnika mogą dostosować prędkość samochodu do prędkości auta poprzedzającego. Najnowocześniejsze tempomaty aktywne potrafią nawet w razie potrzeby błyskawicznie zatrzymać pojazd.

W najnowszych wersjach tempomaty aktywne dostosowują się do prędkości wymaganej na konkretnym odcinku drogi, „rozumieją” też drogi wielopasmowe, zabezpieczają przed jazdą pod prąd. W takich sytuacjach urządzenie może zareagować całkowitym przyhamowaniem samochodu. Mimo to tempomat aktywny nie jest odpowiednikiem pilota automatycznego i każdy kierowca powinien skupiać swoją uwagę na prowadzeniu swojego pojazdu.

Czy możemy zainstalować aktywny tempomat w naszym aucie

Oczywiście – możemy. Tyle że zamontowanie tempomatu wymaga pewnych zmian – najczęściej wymiany sterownika silnika na dostosowany do tempomatu aktywnego. Jednocześnie należy wiedzieć o tym, że nie będzie on funkcjonował bez odpowiedniego dostosowania do niego komputera pokładowego.

Do zainstalowania tempomatu aktywnego będzie potrzebne zamontowanie kilku dodatkowych elementów, w tym czujniki – ułożenia pedału sprzęgła, zwolnienia tempomatu. Dodatkowo potrzebny będzie radar i odpowiednia manetka.

Pamiętajmy, że część z tych rzeczy może być dostosowana do konkretnych modeli i marek. Na kupno nowego tempomatu trzeba będzie wyłożyć około 1500 złotych.

Wady tempomatu aktywnego

Pierwsza jest psychologiczna, bowiem tempomat może uśpić czujność kierowcy. Ponadto trzeba mieć na uwadze to, że tempomat zasilany jest z akumulatora. Zatem jeśli akumulator się rozładuje, to również tempomat przestanie działać.

fot. Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *