Gone with the Wind wraca na HBO Max

Ostatnio trochę sporo kontrowersji na tym świecie. Gracze narzekają w kasynach na gry jednoreki bandyta owoce, a w Stanach Zjednoczonych w burzliwej formie odbywa się fala protestów Black Lives Matter. Jednym ze skutków protestów, zmiany nastrojów społecznych było chwilowe usunięcie z platformy HBO Max filmu Przeminęło z Wiatrem.

Klasyka filmowa

Gone with the Wind czyli Przeminęło z Wiatrem to jeden z największych sukcesów w historii kinematografii. Jest to ekranizacja powieści Margaret Mitchell o tym samym tytule. Produkcja w reżyserii Victora Fleminga swą premierę miała w 1939 roku. W owym czasie zarobiła aż 400 milionów dolarów, co z uwzględniłem inflacji sprawia, że Przeminęło z Wiatrem jest najbardziej dochodowym filmem w historii.

Film, w którym główne role odegrali Vivien Leigh i Clark Gable opowiada historię miłosną z czasów wojny secesyjnej. Scarlett O’Hara to córka bogatego plantatora z Południa, która musi odnaleźć się w świecie po wojnie. Do dziś jest to klasyka filmowa, która na zawsze zapisała się w historii kina.

Kontrowersje z HBO Max

Na początku czerwca 2020 roku wybuchła afera, gdyż z serwisu streamingowego HBO Max zniknęło Przeminęło z Wiatrem. Było to pokłosie wydarzeń w Stanach Zjednoczonych. Klasykę filmową uznano za niezwykle rasistowską, gdyż przedstawiani są w niej czarnoskórzy jako głupi i uzależnieni od białych panów. Nie ma co ukrywać, film pokazuje czasy niewolnictwa i nakręcony został jeszcze w okresie silnych uprzedzeń rasowych.

Niemniej jednak stanowi świadectwo tamtych czasów. Nie dziwi zatem fakt, że cała sytuacja wywołała sporą aferę i to nie tylko w USA. Film zatem wrócił po krótkim czasie do oferty, jednak opatrzony jest specjalną dyskusją oraz komentarzem odnośnie do tamtych czasów.

Odwrotny efekt?

Jak można się było spodziewać, działania HBO przyniosły efekt odwrotny do zamierzonego. Przeminęło z Wiatrem nie tylko wróciło szybko na platformę, lecz stało się choćby na Amazonie jednym z najchętniej kupowanych lub wypożyczanych filmów. Wiele osób zwróciło uwagę na fakt, że poprawność polityczna nie może wymazywać ważnych elementów kultury. Jeśli mamy do czynienia z klasyką, to nie możemy po prostu się jej wyprzeć. Tym bardziej, że Gone with the Wind zdobyło 14 nominacji i otrzymało 9 Oscarów, a tym dla aktorki drugoplanowej Hattie McDaniel. Była ona pierwszą czarnoskórą aktorką, która została nagrodzona tą prestiżową nagrodą.

Dziś niestety mamy do czynienia z coraz częstszymi przypadkami, kiedy to dawne czy nowe produkcje są cenzurowane. Wycinane są z nich pewne sceny, które uznawane są za nieprzyzwoite dla młodszych widzów, osób z innych krajów, narodowości, wyznań. Między latami 30. a 60. w Stanach Zjednoczonych obowiązywał tak zwany Kodeks Haysa, który regulował dopuszczanie niektórych scen w filmach. Można mieć wrażenie, że w szczególnych przypadkach znów mamy do czynienia z pewnym kodeksem.

HBO Max – nowa usługa na rynku

Do tej pory HBO znane było z usług HBO GO oraz Now. Przy tym wciąż obecna jest telewizyjna odsłona HBO. Amerykańska firma w maju 2020 roku postanowiła wprowadzić nową usługę HBO Max, która w zamierzeniu ma połączyć w przyszłości wszelkie usługi HBO. Na HBO Max dostępne są wszelkie oryginalne filmy i seriale produkcji HBO jak i na licencji. To o wiele szersza biblioteka niż ta, którą znamy z polskiego odpowiednika GO. Na chwilę obecną nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle HBO Max zawita do Polski. W Stanach Zjednoczonych miesięczny dostęp do usługi kosztuje 14.99 dolara.  

fot. Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *