Kiedy tusze i tonery mogą wyschnąć?

Każdy, kto miał kiedykolwiek do czynienia z urządzeniami drukującymi, wie, że materiały eksploatacyjne do nich trzeba przechowywać w odpowiednich warunkach. Dzięki przestrzeganiu kilku podstawowych zasad można uniknąć wyschnięcia tuszu czy tonera w drukarce oraz tych materiałów, które kupiliśmy na zapas. Oto nasze porady dla zainteresowanych tematem.

Tusze do drukarek – jak zaradzić ich wysychaniu?

tuszach do drukarek znajduje się zarówno woda, jak i atrament. Jak łatwo się domyślić, na skutek wyparowania wody zawartej w tuszu, traci on swoje właściwości i przestaje się nadawać do użytku. Szkodliwe mogą tu się okazać wysokie temperatury, ale też długie okresy niekorzystania z drukarki. Jak często należy drukować, aby uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji? Zdaniem specjalistów: przynajmniej raz w tygodniu. W przypadku tuszu, który nie znajduje się jeszcze w urządzeniu drukującym, należy zadbać o to, by był on szczelnie zapakowany i dobrze zabezpieczony przed dopływem powietrza. Tuszu nie należy zostawiać na dłużej w nasłonecznionym miejscu: czy to w domu, czy to np. w samochodzie. Również drukarkę warto ustawić tak, by nie była narażona na ciągłe nagrzewanie pod wpływem promieni słonecznych.

A co z tonerami do drukarek?

Podobnej ostrożności wymagają tonery do drukarek. Jak podpowiada nasz ekspert ze sklepu Offishop.pl, optymalna temperatura da nich to ta z zakresu: 0-25 stopni Celsjusza oraz wilgotność powietrza w przedziale 30-40% Podobnie jak w przypadku tuszów, nie powinno się zostawiać tonerów w mocno nasłonecznionych miejscach. Jak wpływa zbyt wysoka temperatura na właściwości tonera? Otóż może dojść do zbrylenia jego zawartości, co będzie skutkować nie tylko uzyskiwaniem gorszej jakości wydruków czy wyblakłych kolorów, ale również uszkodzeniem samego urządzenia drukującego. Ale tonerom do drukarek zaszkodzić może też niska temperatura i zbyt duża wilgotność powietrza – w tym wypadku efektem będzie zbyt duże zagęszczenie cząsteczek tonera, i co za tym idzie nierównomierne drukowanie.

Można uniknąć przykrych niespodzianek związanych z użytkowaniem tuszy i tonerów do drukarek poprzez ich właściwe przechowywanie, ale też dzięki wyjmowaniu opakowania dopiero w momencie, gdy będziemy je wkładać do drukarki. Przyda się też pewna doza rozsądku: nie warto bez potrzeby wyjmować kartridża z drukarki, bo może wystarczyć chwila, by tusz w nim zasechł i nie nadawał się do dalszego użytkowania. Jeśli już musimy go wyjąć z urządzenia, należy zadbać o dobre zabezpieczenie poprzez zamknięcie w szczelnym pojemniku i dodatkowo umieszczenie obok niego wilgotnej szmatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *