Fugaku – najszybszy komputer na świecie

Jeśli chcemy dziś zagrać w różne gry online, zagraj w automaty online za darmo bez rejestracji czy oglądać filmy w domu, to nie są nam do tego potrzebne komputery o potężnej mocy. Istnieją jednak pewne gałęzie przemysłu, w których wykorzystywane są tak zwane superkomputery. Niedawno japońska firma Fujitsu ogłosiła, że jej komputer o nazwie Fugaku jest najszybszą i najpotężniejszą tego typu maszyną na świecie. Co warto o nim wiedzieć?

Fugaku wskakuje na pierwsze miejsce

Fugaku RIKEN wraz z Fujitsu po raz kolejny okupują pierwsze miejsce na liście TOP 500 najszybszych superkomputerów na świecie. Jest to całkiem prestiżowy ranking, który prowadzony jest od roku 1993. Organizacja się nim zajmująca co 6 miesięcy dokonuje aktualizacji rankingu i właśnie dzięki temu ostatnio Fugaku trafił na sam szczyt listy. Komputery są w tym wypadku badane przez ekspertów komputerowych, naukowców zajmujących się obliczeniami, producentów, jak i samą społeczność internetową.

Podczas niedawnej Międzynarodowej Konferencji Superkomputerowej ogłoszono nowe wyniki. Fugaku trafił prosto na pozycję numer jeden, co oficjalnie oznacza, że jest on dziś najszybszym komputerem na świecie. Warto wiedzieć, że poprzednie dzieło zaprojektowane 11 lat temu przez RIKEN i Fujitsu o nazwie Computer K również znalazło się na pierwszym miejscu rankingu.

Obecny rozwój technologiczny jest tak dynamiczny, że Fugaku już teraz posiada 40 razy większą moc obliczeniową niż komputer z 2011 roku, a także ponad dwukrotnie szybszą niż system Summit, który w listopadzie ubiegłego roku okupował pierwsze miejsce. Ciekawostką może być także to, że Fugaku zajął także pierwsze miejsce w nowym rankingu HPCG (High Performance Conjugate Gradient), który stanowi uzupełnienie TOP 500.

Superkomputer o ogromnych możliwościach

Montowanie tego komputera rozpoczęło się w grudniu ubiegłego roku. Wstawiono wtedy kilka pierwszych szaf. Dziś Fugaku składa się z 400 szaf z 384 węzłami. Ogromnym krokiem naprzód było wprowadzenie mikroprocesorów Fujitsu A64FX, które nie tylko zapewniają wysoką wydajność i przepustowość, lecz także energooszczędność. Przy pełnej mocy zapotrzebowanie na energię tego superkomputera wynosi 30 megawatów.

Opracowane przez Fujitsu i oparte na architekturze ARM procesory są zoptymalizowane pod kątem specjalnych aplikacji. Dzięki temu mogą być wykonywane na nim symulacje techniczne i naukowe, jak i zadania związane ze sztuczną inteligencją. Procesory Fugaku jako pierwsze wykorzystują SIMD ARMv8.2-A Scalable Vector Extension (SVE) z 512-bitową implementacją wektora.

Ciekawostką może być to, że Fugaku składa się z przeszło 150 tysięcy takich procesorów połączonych ze sobą za pomocą szybkiej sieci Tofu D Interconnect. Najwyższa zmierzona wydajność Fugaku wyniosła 537 PetaFLOPS. Sama nazwa komputera wzięła się od świętej góry Fuji, która jest jednym z symboli Japonii. Niektóre elementy zastosowane w Fugaku wprowadzone zostały w 3 mniejszych superkomputerach.

Ogromne doświadczenie Fujitsu

Japońska firma Fujitsu już od ponad 40 lat zajmuje się tworzeniem superkomputerów. Jej pierwszy egzemplarz powstał w 1977 roku. Dzięki nawiązaniu w 2006 roku współpracy z firmą RIKEN ma na swym koncie już dwa super potężne komputery. Wspomniany wcześniej Computer K okazał się niezwykle potrzebny w licznych badaniach naukowych.

Obecnie Fugaku ma nadal służyć nowym odkryciom naukowym, lecz również przysłużyć się społeczeństwu. Pomoże między innymi w przewidywaniu zmian pogodowych, opracowywaniu materiałów do produktów nowe generacji czy choćby zwalczania pandemii wirusa. Już teraz komputer służy do tworzenia symulacji związanych z pandemią koronawirusa.

fot. Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *