System monitoringu – co to i do czego może się przydać?

Systemy CCTV, czyli telewizja przemysłowa, to sprawdzony sposób na dozór w czasie rzeczywistym, a także monitorowanie zdarzeń, które zarejestruje kamera. Czy warto zainteresować się takim systemem?

Czym jest telewizja przemysłowa?

Jej głównym zadaniem jest monitorowanie objętego za jej pomocą terenu. Telewizja CCTV może być stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Sieć kamer jaką można stworzyć może w sobie zawierać od kilku do nawet kilkuset sztuk. Tak duże instalacje stosowane są w przypadku obiektów, które muszą być pod ścisłym nadzorem lub ich rozmiar sprawia, że trzeba wykorzystać je w tak dużej liczbie.

 

Monitoring niegdyś był bardzo drogim systemem, dlatego spotykało się go głównie w miejscach takich jak banki czy sklepy. Dzisiaj rozpowszechniony system monitoringu pozwala chronić mienie prywatne w domach i mieszkaniach, a nowoczesne kamery potrafią rejestrować szczegółowy obraz – w stosunkowo wysokiej jak na CCTV jakości.

Z czego składa się monitoring?

Przede wszystkim z kamery. Ta pozwala na obserwację i przesyłanie obrazu do systemu. W zależności od potrzeb i miejsca instalacji stosuje się różne rodzaje kamer, jak np. bullet czy kopułkowe. Dobiera się je także pod kątem naświetlenia, ponieważ nie każda kamera posiada diodę IR, która wspomaga wizję w nocy. Nie bez znaczenia jest także kąt widzenia, który przeważnie jest powyżej 100o.

Istotne jest również miejsce zapisu. Można w tym celu wybrać serwer lub rejestrator. W przypadku większej ilości kamer i potrzeby odczytu sygnału, lepiej sprawdza się serwer, jak np. wysokiej wydajności serwer Bosch MHW-S380RA-SC.

Do zarządzania systemem monitoringu wykorzystuje się specjalne kontrolery, które pozwalają na wygodną i intuicyjną obsługę. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie w centrach wizyjnych, gdzie do obsługi posiadamy kilkadziesiąt kamer.W mniejszych systemach, na przykład kilku kamerowych, do obsługi w zupełności będzie wystarczyć nam myszka i klawiatura.  Warto wziąć pod uwagę, także rozwiązanie ze zdalnym dostępem, poprzez dedykowaną do urządzenia aplikację, dzięki czemu podgląd można mieć również na telefonie lub tablecie.

Czy monitoring się opłaca?

Jest to sposób na ochronę mienia, a więc zabezpieczenie się przed utratą przedmiotów o znacznej wartości lub po prostu pieniędzy. W zakładach przemysłowych dodatkowo monitoring hal przemysłowych pozwala czasami na określenie, co było powodem wypadku czy uszkodzenia maszyny. Także monitoring pełni różne funkcje, ale przede wszystkim chroni nas przed tym, czego sami moglibyśmy nie zauważyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *