5 sposobów na powrót do formy po zimie

1. Dieta pełna witamin i minerałów

Zimą dieta wielu z nas jest dość uboga w wartościowe składniki. Często sięgamy po gotowe dania lub produkty przetworzone, co nie zawsze wynika z lenistwa, a raczej z braku dostępu do świeżych warzyw czy owoców. Spożywając posiłki, które nie dostarczają nam optymalnej dawki witamin i minerałów, nasz organizm traci wigor, a odporność spada, co przekłada się nie tylko na gorsze samopoczucie, ale również na większe ryzyko infekcji.

Mimo braku lub ograniczonej ilości “świeżynek” na półkach sklepowych, możemy jednak zadbać o lepszy jadłospis, skrupulatnie i rozważnie wybierając składniki naszych dań. W miarę możliwości starajmy się zjadać jak najwięcej surowych warzyw i owoców. O tej porze roku możemy z powodzeniem jeść surówki z marchewki i jabłka, paprykę i natkę pietruszki, które są doskonałym źródłem witaminy C, a także spożywać cytrusy czy inne egzotyczne owoce dostarczające cennych składników mineralnych.

Zimą nasza dieta powinna także obfitować w produkty pełnoziarniste, które są bogatym źródłem witamin z grupy B. Sięgajmy często po kasze, ryż brązowy, a jeśli lubimy dania mączne, to wybierajmy te na bazie mąki razowej.  Natomiast doskonałą przekąską pomiędzy posiłkami będzie mieszanka orzechów, pestki dyni czy słonecznik.

Nie zapomnijmy także o wysokiej jakości białku pochodzenia zwierzęcego (na przykład w postaci chudego drobiu oraz wołowiny) lub roślinnego. W naszym jadłospisie nie może również zabraknąć olejów roślinnych. Polecamy przede wszystkim nasz rodzimy olej rzepakowy, a także oliwę z oliwek, olej lniany lub z czarnuszki.

2. Codzienna aktywność fizyczna

Trudno wyobrazić sobie powrót do formy bez codziennej dawki ruchu. To właśnie aktywność fizyczna poprawia nasz metabolizm, pozwala zrzucić zbędne kilogramy i zwiększyć wydolność organizmu. Wbrew pozorom nie jest konieczne forsowanie swojego ciała na siłowni i wylewanie siódmych potów. Wystarczy pół godziny umiarkowanej aktywności, która podniesie nasze tętno i przyspieszy oddech, aby nasz organizm wszedł na wyższe obroty.

Taką codzienną aktywnością może być na przykład poranny jogging czy nawet szybki spacer. Nie potrzebujemy do tego żadnego dodatkowego sprzętu. Wystarczy założyć wygodny strój i buty do biegania męskie lub damskie, aby rozpocząć trening.

Jeśli jednak lubimy się zmęczyć i umiarkowany ruch nie spełnia naszych oczekiwań, możemy rozpocząć bardziej zaawansowane treningi interwałowe, które nie tylko doskonale sprzyjają chudnięciu, ale również poprawiają naszą kondycję i podkręcają metabolizm na wiele godzin również po treningu.

3. Sen i odpoczynek

Niezwykle ważnym elementem sprzyjającym zdrowiu i doskonałej formie naszego organizmu, jest odpoczynek. To właśnie podczas snu nasz organizm ma okazję się zregenerować, co z kolei przełoży się na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich naszych organów wewnętrznych. 7-8 godzin nieprzerwanego snu w wygodnej dla naszego kręgosłupa pozycji to absolutna konieczność, jeśli zależy nam na odzyskaniu formy po zimie. Aby poprawić jakość snu, warto przed położeniem się do łóżka dobrze przewietrzyć pokój, a także wyeliminować wszelkie rozpraszacze w postaci dodatkowego źródła światła lub dźwięku. Cisza, ciemność i odpowiednia wentylacja sprawią, że nasz sen będzie głęboki i jakościowy.

4. Unikanie stresu

Stres to główny winowajca naszych problemów z odzyskaniem formy. Wysoki poziom kortyzolu nie sprzyja bowiem chudnięciu i zaburza wiele procesów w naszym organizmie. Dlatego jeśli zależy nam na powrocie do formy, musimy wyeliminować lub ograniczyć stres w naszym życiu. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, natomiast jeśli na co dzień narażeni jesteśmy na sytuacje stresowe, warto szukać sposobów na rozładowanie napięcia. Pomocne mogą okazać się sesje jogi lub pilatesu, które nie tylko doskonale rozluźniają ciało, ale również korzystnie wpływają na nasz umysł, wyciszając go i relaksując. Dobrym pomysłem może być również medytacja, która zyskuje ostatnio coraz większą popularność.

5. Relacje z bliskimi

Na koniec chcielibyśmy również zwrócić uwagę na pozytywny wpływ naszych bliskich na efekty naszych starań o powrót do formy. Dobre relacje z rodziną czy przyjaciółmi gwarantują lepsze samopoczucie, a to z kolei sprawia, że mamy większą motywację do zmian i tym samym łatwiej jest nam je wdrożyć w życie. Dbajmy więc o to, aby żyć w zgodzie z otoczeniem, unikać konfliktów i czerpać radość z kontaktów z bliskimi.

Dzięki powyższym wskazówkom powrót do formy po zimie będzie znacznie łatwiejszy i przyjemniejszy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *