Windows, Android, iOS, czy…?

Smartfony zdominowały nasze codzienne życie i część z nas dostaje z tego powodu zawrotu głowy, jeśli idzie o nowe technologie, zwłaszcza dotyczące systemów operacyjnych. Jeszcze całkiem niedawno spora grupa użytkowników hurtem przestawiała się z Windowsa na Androida, widząc w tym drugim system bardziej przyjazny i łatwiejszy w obsłudze, również z bardziej przyjaznym interfejsem.

Każdy ma wady i zalety

Windows był traktowany jako sztywny, zamknięty na część nowych aplikacji. Mimo to producenci tego systemu poszli już w kierunku większej otwartości proponując nowszego Windows Phone, na dodatek tańszego od innych systemów. No i, w przeciwieństwie do niezłego systemu iOS, działać może na każdym smartfonie (iOS dostosowany jest do urządzeń Apple). Dodatkowo  Windows Phone proponuje większy wybór jeśli idzie o wykorzystywane przez ten system urządzenia. Jego interfejs bazuje opiera się na strukturze kafelkowej.

Windows Phone ma bardziej rozbudowany system zabezpieczeń od Androida, na uwagę zasługuje wmontowany pakiet Office. Mimo to problemem Windows Phone nadal jest spora jego hermetyczność w aspekcie możliwości korzystania z dodatkowych aplikacji. Póki co system też nie pozwala na szerszą jego konfigurację.

A jednak… Nadal Android jest bardzo popularny i najchętniej kupowany, choćby z racji większych możliwości korzystania z innych aplikacji, choć ma mniej rozbudowany system zabezpieczeń od Windows Phone. Potrafi na przykład stracić kontrolę nad dostępnymi aplikacjami, pojawiają się również problemy z jego wydajnością. Do plusów Androida należy możliwość dostosowania do niego tańszych smartfonów.

W Polsce mniej popularny jest system iOS, co wynika również z tego, że u nas produkty Apple nadal nie są tak chętnie kupowane jak to ma miejsce choćby w USA lub Wielkiej Brytanii. Chociaż do najważniejszych zalet tych produktów zaliczyć należy stabilność ich systemów wraz z wysokim stopniem bezpieczeństwa. Dodatkowo interfejsy urządzeń Apple oparte są na prostej, intuicyjnej obsłudze. Dotyczy to również systemu iOS. Niestety na naszym rynku modele smartfonów dostosowane do iOS należą do najdroższych, ponadto jest ich niewielki wybór.

Natywne, czy hybrydowe?

To pytanie skierowane jest przede wszystkim do tych, którzy bawią się w tworzenie własnych aplikacji. Zaś te można podzielić między innymi na – natywne i hybrydowe. Pierwsze dostosowane są do konkretnego systemu i powinny być pisane w konkretnym języku (np. JAVA dla Androida i Swift dla iOS). Drugie są bardziej uniwersalne i mogą pracować na różnych systemach.

Dlatego decydując się na zakup smartfona z konkretnym systemem warto jest się zastanowić, jakiego rodzaju aplikacje zamierzamy wykorzystywać.

fot. Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *