System Touch ID na Macu

Firma Apple wprowadziła do MacBooków Pro czytnik linii papilarnych Touch ID, który zastępuje hasło i przycisk zasilania. Wystarczy dotknąć go opuszkiem palca, aby uruchomić komputer i automatycznie zalogować się na swoje konto. Pasek dotykowy ma także szereg dodatkowych funkcji, związanych z płatnościami online, odblokowywaniem niektórych aplikacji zabezpieczonych hasłem oraz autowypełnianiem danych.

Funkcje Touch ID na Macu

Aby odblokowywać Maca poprzez pasek Touch ID należy dodać do swojego konta skan jednego lub kilku odcisków palca. W ten sposób z komputera może korzystać kilka osób, na przykład cała rodzina. Dodawanie kolejnych odcisków na MacBookach Pro jest bardzo proste – ustawienia czytnika znajdują się w preferencjach systemowych.

Poza uruchamianiem laptopa użytkownicy mogą wykorzystywać system Touch ID także do:

  • uwierzytelniania zakupów w iTunes Store, App Store i Apple Books;
  • zatwierdzania zamówień w sieci, dokonywanych za pośrednictwem aplikacji Apple Pay;
  • automatycznego wypełniania danych (hasło, nazwa użytkownika, numery kart płatniczych) w przeglądarce Safari i innych aplikacjach.

Każdy właściciel MacBooka decyduje o konfiguracji paska i wybiera, z których funkcji będzie korzystał przy pomocy danego odcisku palca.

Bezpieczeństwo systemu Touch ID

Touch ID to system, który jest w pełni bezpieczny. Na czytniku przechowywana jest jedynie matematyczna reprezentacja odcisku palca, z której nie można odtworzyć jego rzeczywistego obrazu. Ponadto według specjalisty ze sklepu ze sprzętem Apple UltraUpgrade: MacBooki wyposażone są w chip, posiadający zaawansowaną architekturę bezpieczeństwa (Secure Enclave). Dzięki niej, system operacyjny nie ma dostępu do matematycznych danych o odciskach palców. Nie przechowuje się ich też na serwerach producenta lub backupach iClouda. Co więcej, system zabezpieczeń uniemożliwia pozyskanie danych przez aplikacje innych firm lub złośliwe oprogramowanie. Dla poprawy bezpieczeństwa użytkownicy mogą również korzystać z kodu weryfikacyjnego, którego podanie wymagane jest w takich przypadkach, jak operacje dodawania lub usuwania odcisków bądź kilka nieudanych prób odczytu palca.

Czujnik jest też trwały i precyzyjny. Przycisk wykonany jest z twardych i przejrzystych kryształów szafiru, co zapewnia ochronę sensora oraz szczegółowe skanowanie. Touch ID wykrywa nawet drobne i niewidoczne dla ludzkiego oka zmiany linii papilarnych. Odciski palców są unikatowe i uniemożliwiają włamanie się do sprzętu. Natomiast odgadnięcie hasła lub kodu liczbowego do komputera przez osoby niepowołane jest już całkiem prawdopodobne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *