Szambo – betonowe czy z tworzywa – cechy obydwu rozwiązań

Pozbywanie się domowych nieczystości nie jest zadaniem prostym i wymaga zastosowania odpowiednich zbiorników, które nazywane są szambami. Domy, które z różnych względów nie mogą być podłączone do sieci kanalizacyjnej, mają obowiązek zaopatrzyć się w takie pojemniki. Producenci tego typu rozwiązań proponują im dwie możliwości – szambo betonowe lub szambo z tworzywa sztucznego (plastikowe). Przedstawiamy plusy oraz minusy obu rozwiązań – takie zestawienie pomoże nam podjąć decyzję, na którą opcję się zdecydować.

Jakie powinno być szambo?

Przydomowe szambo musi być przede wszystkim szczelne. Jeżeli będzie ono przeciekało, istnieje duże prawdopodobieństwo zanieczyszczania środowiska, a także zatruwania wód gruntowych. Związki azotu, które uwalniają się w ten sposób są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci. Dodatkowo, nieszczelne szambo może szybciej się napełniać przez przedostawanie się do niego wód gruntowych – zwiększy to koszty jego opróżniania, ponieważ będzie trzeba robić to częściej.

Wybierając szambo należy pamiętać o dobraniu odpowiedniego rozmiaru. Ten powinien być uzależniony od liczby domowników, a także szacunkowej ilości wody, którą zużywają. Złe dobranie rozmiaru może powodować, że będzie się on za szybko napełniał, co również przełoży się na rosnące koszty wywozu nieczystości.

Szambo betonowe – charakterystyka, zalety i wady

Ten rodzaj szamb powstaje najczęściej z gotowych prefabrykatów lub wykorzystuje się beton towarowy do budowy na miejscu inwestycji. To najpopularniejsze rodzaje, który chętnie wybierają właściciele domów jednorodzinnych. Są one bardzo masywne i ciężkie, a przez to również bardziej wytrzymałe niż ich plastikowe odpowiedniki.

Jakie są zalety betonowego szamba?

–       wytrzymałość i trwałość,

–       niska cena

Wady betonowego szamba:

–       duża masa utrudniająca montaż,

–       skomplikowane osadzenie szamba

Jego cena waha się od 1 200 zł do nawet 4 600 zł – uzależniona jest ona od jego wielkości oraz liczby komór.

Szambo z tworzywa sztucznego – charakterystyka, zalety i wady

Zbiornik powstaje najczęściej z polietylenu lub materiałów pochodzenia poliestrowego. Produkowany jest on w wysoce wyspecjalizowanych halach produkcyjnych, a na miejsce inwestycji przywożony jest już jako gotowy produkt do osadzenia. Jest stosunkowo prosty w montażu, ale posiada również sporo wad, które zniechęcają potencjalnych nabywców.

Jakie zalety ma szambo z tworzywa sztucznego?

–       niewielki ciężar,

–       łatwy montaż

Wady zbiornika z plastiku:

–       niewielka wytrzymałość,

–       duży koszt,

–       masa wymuszająca konieczność zakotwiczenia,

Jego cena waha się od 2 200 zł do 5 600 zł – podobnie jak w przypadku szamba betonowego, cena uzależniona jest od jego pojemności.

Do ceny obu rodzajów szamba należy również doliczyć koszty związane z ich oczyszczeniem – jednorazowe opróżnianie szamba to koszt od 150 zł do 250 zł.

Wybór tworzywa z jakiego wykonane będzie szambo należy oczywiście do właściciela posesji – zalet i wad obu rozwiązań jest wiele. Pamiętajmy jednak, aby wyposażyć je w stałe przyłącze do usuwania ścieków, co ułatwi wywóz nieczystości oraz aby wentylacja z rury zakończonej wywiewką sięgała co najmniej 0,5 m powyżej terenu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *