Ogród zdalnie sterowany i nie tylko…

Ogród przy domu jednorodzinnym albo w obrębie ogródków działkowych najczęściej jest rodzajem pasji. Zabezpiecza nie tylko warzywa, ale bywa miejscem relaksu, także przyjmowania gości. Grillowanie w ogrodzie stało się zjawiskiem powszechnym. Dlatego ogrodom poświęcone są osobne sklepy – ilość propozycji technicznych jest oszałamiająca.

Ogród przyszłości

Na nowoczesne rozwiązania techniczne związane z ogrodem stać już nie tylko tych z najbardziej zasobnymi kieszeniami. O tym, by ogród był regularnie podlewany, nawet podczas nieobecności właścicieli myśli niemal każdy. Mimo to wyobraźnia naukowców sięga w tym względzie dużo dalej – ogród przyszłości ma być pozbawiony szkodników i maksymalnie ekologiczny. Niekoniecznie będzie wymagał regularnego rozkopywania i wymiany podłoża.

Niektórzy nawet są pewni, że ogród będzie w stanie produkować… paliwo. Natomiast do najbardziej realnych pomysłów można zaliczyć choćby telefoniczne sterowanie podlewaniem, bądź też przy pomocy odpowiednich czujników.

Do ogrodów (zwłaszcza przeznaczonych do badań naukowych), już dostaje się komputeryzacja, która zajmuje się między innymi gromadzeniem, i przekazywaniem aktualnych danych o roślinach. Wiele wskazuje na to, że również ogrody przydomowe będą mogły na bieżąco przekazywać wiedzę o roślinach.

Część ogrodów przydomowych wyjdzie (i już są takie przykłady) poza typową płaszczyznę i częściowo przeniesie się na przykład na dachy lub zostanie zawieszona na ażurowych konstrukcjach.

Ale zejdźmy na ziemię

Przecież przekopywanie i praca w ogródku lub ogrodzie dla ogromnej grupy właścicieli bywa przyjemna i nie można ich całkowicie tego pozbawić. Kompleksowe zagospodarowanie, zamówione u specjalistów nie każdemu musi sprawiać przyjemność. Ważne jest systematyczne wnoszenie do własnego ogródka czegoś nowego, czegoś od siebie.

I niekoniecznie tu chodzi o grządki lub rabatki. Jak wiele jest sposobów tworzenia nawierzchni ścieżek ogrodowych. Nadal popularny jest żwir, ale coraz popularniejszy okazuje się kamienny drobny tłuczeń.

Nie są już rzadkością ścieżki wyłożone granitową kostką lub większymi płytami kamiennymi. Ciekawie wyglądają, niemal przylegające do ziemi. drewniane platformy-chodniki, które są bardzo popularne w zagrodach na Syberii. Można już u nas spotkać ścieżki ogrodowe po prostu wyłożone podłogą, tyle że ta wymaga specjalnego drewna i impregnacji.

Mimo to chyba ostatni największym powodzeniem cieszy się bruk drewniany, czyli króciutkie drewniane belki pookładane w ziemi pionowo, jedna przy drugiej.

***

Na koniec można pokusić się o taką konkluzję – najnowsze zdobycze techniki owszem, ale uważajmy jednocześnie na to czy czegoś ważnego sobie tym samym czasem nie odbieramy.

fot. Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *