Utylizować, czy odzyskiwać?

Mamy do czynienia na świecie z dwiema skrajnymi sytuacjami – z jednej strony rozwój nowych technologii związanych z utylizacją i ponownym wykorzystaniem odpadów, z drugiej strony w wielu częściach świata środowisko doświadcza apokalipsy ekologicznej. Przykładem mogą być choćby Indie, część krajów Ameryki Południowej oraz oceany.

Po oceanie porusza się plama z plastikowych śmieci kilkakrotnie większa od Polski. Wciąż ścieki idą do rzek i  mórz. Co ciekawe powstaje coraz więcej pomysłów na ponowne wykorzystywanie odpadów, zwłaszcza wszelkich opakowań ze sztucznych tworzyw. Niewątpliwie najpilniejszą potrzebą jest utylizacja śmieci zalegających na brzegach rzek i mórz, ale to są już tak ogromne obszary, że skupić się nad tym powinna cała ludzkość.

Modne słowo recykling

Recykling, czyli w skrócie odzyskiwanie i ponowne wykorzystywanie, to hasło ostatnio mocno rozpowszechnianie i słusznie. Tyle że wiele zależy tu od sprawnej segregacji odpadów, co niestety w Polsce, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach idzie jak po grudzie.

Dobrą robotę zaczęły robić szkoły, które sporą część swoich akcji ekologicznych skupiły na zbieraniu tak zwanych elektrośmieci, czyli zbieraniu zużytego sprzętu RTV, AGD wraz z bateriami. Natomiast wciąż problemem jest oddzielanie odpadów papierowych od plastikowych. Niewielu z nas raczej wie, że tak zwane polary to nierzadko efekt recyklingu plastikowych butelek po napojach, albo o tym, ile wcześniej postaci miał surowiec, z którego potem wykonano papier toaletowy.

Metody recyklingu

Każda firma, która podejmuje się recyklingu odpadów, musi zajmować się oddzielaniem od siebie różnych materiałów, wykonanych z różnych tworzyw. Dużą ilość wszelkich materiałów o różnym stopniu toksyczności zawierają elektrośmieci.

Zanim przystąpimy do demontażu lodówki, należy umiejętnie ściągnąć z niej gaz by nie uszedł do atmosfery powiększając obszar ziemskiej dziury ozonowej. Bardzo szkodliwe mogą okazać się elektrolity zawarte między innymi w bateriach, jeśli dostaną się do ziemi.

Do najciekawszych metod recyklingu należą najnowsze sposoby ponownego wykorzystania materiałów budowlanych lub technologie tworzenia ich z odpadów. Są już przykłady ponownego  wykorzystania ceramiki budowlanej.

Część zużytych surowców może nadal pełnić rolę w produkcji innych, choćby jako paliwo. Do nich należą między innymi zużyte opony, rozpuszczalniki, oleje odpady z górnictwa węglowego lub tworzywa sztuczne. Oczywiście wykorzystanie podobnych odpadów w tym celu wymaga osobnych zabezpieczeń, zwłaszcza związanych z ewentualnym zanieczyszczeniem atmosfery.

fot. Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *