System FIBARO – 8 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o najbardziej rozbudowanym systemie inteligentnego domu

Jeszcze jakiś czas temu to, co dzisiaj jest dostępne dla każdego, było marzeniem, które bardziej zakrawało o film science-fiction, niż prawdziwe życie. Jednakże skłonność ludzi do załatwiania sobie różnych ułatwień sprawia, że dzisiejsze technologie są tak bardzo obecne w życiu, że aż trudno sobie wyobrazić świat bez nich. Być może dalej posiadanie inteligentnego domu jest marzeniem, jednak ceny i jakość takich rozwiązań maleją, wraz ze wzrostem ich popularności. Przez to można założyć, że w przyszłości każdy będzie mógł pozwolić sobie na dom inteligentny.

Czym jest system FIBARO?

Inteligentny dom FIBARO oznacza zastosowanie najnowszych technologii, które pozwalają na zdalne sterowanie wszystkimi elektronicznymi urządzeniami z jednego punktu, którym może być na przykład telefon lub tablet. System FIBARO pozwala też na monitorowanie urządzeń, a także ich zautomatyzowanie. P prawdzie jest to rozwiązanie kosztowne, jednak inteligentne domy z innymi systemami, wymagają znacznie większych nakładów finansowych.

Fakty o FIBARO

Cena

Z FIBARO nie potrzeba praktycznie żadnych kabli do zainstalowania systemu – wszystkie komponenty systemu łączą się między sobą bezprzewodowo. Dzięki temu koszty diametralnie maleją, dlatego warto wybrać FIBARO – cena jest jedną z najniższych na rynku.

Wygodna instalacja systemu

W przypadku kablowej instalacji konieczny byłby gruntowny remont, natomiast system FIBARO pozwala na instalowanie komponentów już na gotowych instalacjach – to również wpływa na cenę. Co więcej, producent na swojej stronie daje użytkownikom jasne w przekazie instrukcje, dzięki czemu wdrożenie FIBARO w życie będzie jeszcze szybsze.

Zasięg sieci

Można też się zastanawiać nad zasięgiem sieci. Firma wymyśliła bardzo skuteczne rozwiązanie, ponieważ każdy komponent nie tylko wysyła dane, ale również zbiera informacje od innych, przez co w domu tworzy się swego rodzaju siatka. Centralę natomiast podpina się do dowolnego routera, dzięki czemu sterować domem można z każdego miejsca na świecie, jeżeli posiada się dostęp do internetu.

Sterowanie oświetleniem

Sterowanie oświetleniem nigdy nie było prostsze. Z poziomu samej aplikacji można zapalać żarówki w poszczególnych pomieszczeniach, a także regulować intensywność emitowanego światła. Mało tego, w przypadku posiadania oświetlenia LED, ta sama aplikacja pozwoli na sterowanie kolorem podświetlenia, a także schematami, czyli np. lampa będzie w sposób znany z dyskotek migotała, płynnie zmieniała kolory itd.

Sterowanie…praktycznie każdym urządzeniem elektronicznym

Poza oświetleniem, można pozwolić sobie na sterowanie chociażby wentylatorem, ogrzewaniem, elektrycznymi żaluzjami. Można nawet zaparzyć kawę za pomocą dotknięcia ekranu! Automatyka domowa pozwala też na włączenie owego wentylatora w momencie, kiedy wchodzi się do pokoju.

Tworzenie tzw. scen

Domy inteligentne nie wymagają ingerencji użytkownika w każdą rzecz z osobna. O czym mowa? Na przykład, kiedy chce się obejrzeć film – wystarczy usiąść na kanapie przed telewizorem i wcisnąć jeden przycisk – sprawi on przyciemnienie światła, żaluzje zostaną zaciągnięte, włączy się telewizor, kino domowe, odtwarzacz Blue-Ray itd.

Łączność z GPS

Kiedy poinformuje się system FIBARO, że wraca się do domu – będzie on pobierał dane z GPS w telefonie. Sprawia to, że kiedy dotrze się do domu, otwarty zostanie zamek, a po przejściu progu, na użytkownika będzie czekała kawa, a w lokum będzie wybrzmiewała ulubiona muzyka.

Bezpieczeństwo

Inteligentne domy stawiane są przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Systemy FIBARO łączą się z alarmami, a także monitoringiem. Co więcej, kiedy do każdego pomieszczenia kupi się czujnik ruchu, to z każdego miejsca na świecie można się dowiedzieć, że ktoś jest w domu. Ponadto, FIBARO poinformuje migającym światłem w przypadku zalania, a kiedy nie będzie nikogo w domu – przyjdzie powiadamiający SMS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *