7 pomysłów na schowek pod schodami – jak wykorzystać przestrzeń?

Niezależnie od tego czy nasze mieszkanie jest małe, czy duże, w dekorowaniu wnętrz panuje trend, by jak najefektywniej wykorzystywać przestrzeń. Jeśli posiadamy piętrowe mieszkanie lub dom, warto pokusić się o ciekawą i praktyczną aranżację przestrzeni pod schodami. Jak możemy wykorzystać powierzchnię ze skosami, by uczynić z nich atuty, lub całkowicie je ukryć?

Dodatkowa szafa

Przestrzeń pod schodami możemy idealnie wykorzystać jako dodatkową szafę lub garderobę. Szerokość schodów pozwoli na stworzenie przestronnej szafy. W Internecie możemy znaleźć wiele ciekawych rozwiązań, możemy się zainspirować szafami z częściowo przesuwnymi drzwiami lub takimi, gdzie każde skrzydło jest docięte na wymiar. W zależności od wysokości pomieszczenia możemy również powiększyć przestrzeń o pawlacze, w których na ogół przechowuje się mniej używane rzeczy.

Przedpokój

Jeśli nie chcemy dodatkowego miejsca na przechowywanie, przestrzeń pod schodami, które znajdują się blisko drzwi wejściowych, możemy zagospodarować do stworzenia przedpokoju. Pod schodami możemy umieścić ławeczkę, wieszaki i półki na buty. W zależności od naszego pomysłu może to być zabudowa zrobiona na wymiar lub meble wolnostojące.

Biblioteczka

Jeśli jesteśmy miłośnikami książek, zapewne ciągle brakuje nam miejsca do przechowywania nowych egzemplarzy. Gdy nie mamy innego pomysłu, co zrobić z przestrzenią pod schodami, to biblioteczka wydaje się być idealnym pomysłem. Dzięki regałom możemy w końcu zrobić porządek z książkami i wyeksponować piękne wydania naszych ulubionych dzieł.

Bawialnia dla dzieci

W domach, w których mieszkają dzieci, zabawki możemy znaleźć porozrzucane wszędzie, nie tylko w ich pokoju. Ciekawym sposobem na aranżację dodatkowej przestrzeni może okazać się kącik, dla pociech. W zależności od wieku i zainteresowań możemy stworzyć mini kącik sportowy z kawałkiem ścianki wspinaczkowej, rzutkami, czy materacem. W przypadku młodszych dzieci może to być stoliczek i regalik z grami, lalkami lub materiałami do wykonywania prac manualnych, które dzieci bardzo lubią.

Kącik dla zwierząt

Dobrym sposobem na wykorzystanie wolnej przestrzeni pod schodami może być również stworzenie kącika dla zwierząt. Nasze pupile mogą mieć tam swoje legowiska, klatki, drapaki czy zabawki w zależności od tego, jakie zwierzątko posiadamy. Dzięki temu wydzielimy dla nich bezpieczną strefę, do której będą mogły się w oddalać w razie potrzeby.

Schowek na sprzęt sportowy

Jeśli jesteśmy fanami sporu, doskonale zdajemy sobie sprawę z ilości sprzętu, jaki posiadamy. Dobrze móc to wszystko posegregować i poukładać, tak by w razie potrzeby bez problemu wyciągnąć rower, rolki czy narty. Aby taki schowek był funkcjonalny, warto pokusić się o poradę architekta. Jeśli nie posiadamy na to środków, możemy skorzystać z pożyczki na raty, która umożliwi indywidualny projekt dostosowany do naszych wymagań.

Dodatkowa toaleta

Jeśli schody są na tyle wysokie, by mógł wejść pod nie dorosły człowiek, oznacza to, że możemy wykorzystać tę przestrzeń na dodatkową toaletę. Oczywiście takie zagospodarowanie przestrzeni wiąże się z podłączeniem odpowiednich mediów. Jeśli jednak zaplanujemy zaaranżowanie tej przestrzeni odpowiednio wcześnie, możemy to uwzględnić w planie budowy lub remontu i cieszyć się z dodatkowego WC dla gości.

Niezależnie od tego, który z pomysłów wykorzystamy w swoim domu i czy zrobimy to własnym sumptem, czy będziemy zatrudniać w tym celu z fachowców, to należy liczyć się z kosztami. Jeśli chcemy cieszyć się dodatkową przestrzenią, warto przemyśleć jakiego pomieszczenia najbardziej nam brakuje i w ten sposób spełnić swoje oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *