Przeróżne metody identyfikacji przestępców stosowane były prawdopodobnie od starożytności. Jednak w tej dziedzinie miały miejsce w historii istotne rewolucje. Pierwszą było na pewno wynalezienie (i zastosowanie) fotografii i zastosowanie antropometrii kryminalnej; drugą – odkrycie, że każdy człowiek posiada inne odciski palców. Daktyloskopia zresztą do tej pory nie straciła na znaczeniu.
Niepowtarzalność śladów
O miano odkrywcy roli odcisków palców w identyfikowaniu przestępców walczyło ze sobą dwóch Brytyjczyków – Willam J. Herschel i Henry Faulds. Pierwszy ogłosił wyniki swoich badań w 1877 roku, drugi – w 1880. Mimo to państwem, które jako pierwsze jedną z głównych podstaw identyfikacji przestępców wprowadziło daktyloskopię jest Argentyna. Ta metoda funkcjonuje w tym państwie od 1896 roku.
Warto jednocześnie wiedzieć, że niepowtarzalne odciski pozostawiają nie tylko nasze opuszki palców, ale również dłonie (cheiroskopia), wargi (cheiloskopia), stopy (padoskopia).
Niepowtarzalne ślady zostawia niemal każde obuwie, toteż nierzadko przełomowe w dochodzeniach okazują się odlewy gipsowe podeszew albo opon samochodowych. Każda broń zostawia charakterystyczny ślad na wystrzelonym pocisku (balistyka).
Kolejną rewolucją, która miedzy innymi pozwoliła skutecznie wrócić do niedokończonych spraw sprzed lat jest analiza DNA. I bez ryzyka po daktyloskopii można to zaliczyć do drugiego, najważniejszego przełomu, pozwalającego wykrywać przestępców. Istotną rolę w kryminalistyce pełni psychologia i tworzenie profilu osobowościowego przestępcy.
A jeśli przestępca się ukrywa
Oczywiście znajomość odcisków palców przestępcy niekoniecznie zawsze pozwala go zatrzymać. Bywa że przestępca ucieka z więzienia i policja natrafia na jego trop dopiero po latach. Do tego by złapać go jak najszybciej stosowane są również przeróżne techniki.
Jedną z metod jest zbieranie w specjalnych słoikach próbek zapachowych, które mogą znacznie ułatwić wytropienie przestępcy przez psa policyjnego. Inną jest wyposażanie chipsy elektroniczne przestępców zwolnionych z więzienia warunkowo lub osób mogących stanowić zagrożenie dla społeczeństwa.
W wykrywaniu przestępców, którzy się ukrywają w bardzo dużym stopniu pomaga sieć internetowa i telefonia komórkowa. Coraz trudniej jest być w sieciach anonimowym. Miejsce telefonu komórkowego, nawet na kartę (jeśli nie jest wyłączony), zawsze można wykryć. I tu też ułatwione zadanie ma psycholog policyjny, zwłaszcza jeśli idzie o wykrywanie przestępców seksualnych, przede wszystkim pedofili. Oczywiście wiele przestępstw pozwala wykryć, powszechny już, monitoring.
Mimo to sporo kontrowersji wzbudza jena z najnowocześniejszych metod kontrolowania przestępców – jest to tak zwane „oko” satelity. Część satelitów ma już możliwość kontrolowania miejsc zapalnych i to z dosyć dużymi zbliżeniami obiektywu. Z drugiej strony, jak to się ma do prywatności osób, które znajdują się miejscu akurat kontrolowanym i które nie są przestępcami?
fot. Pixabay.com