Serwer VPS to prywatny serwer wirtualny, który imituje oddzielną jednostkę fizyczną. Za sprawą odpowiedniego oprogramowania, skutecznie oddziela od siebie zasoby poszczególnych użytkowników systemu. Rozwiązanie to zapewnia bardzo wysoką moc obliczeniową i wydajność pracy, a jednocześnie eliminuje ograniczenia związane ze współdzieleniem hostingu. VPS stanowi dobry kompromis między tradycyjną usługą serwerową, a infrastrukturą dedykowaną. Wybierając taki serwer, konieczne jest dopasowanie systemu operacyjnego. Mimo dużej popularności VPS Windows, coraz większym powodzeniem cieszą się konfigurację bazujące na Linux.
Podstawową cechą przemawiającą za wyborem VPS Linux jest wysoka wydajność. System ten jest mniej wymagający od Windowsa, przez co zapewnia znacznie szybszą pracę serwera. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku obsługi stron generujących znaczne obciążenia, np. spowodowane dużą liczbą odwiedzających. Odpowiednio skonfigurowany serwer pracujący na Linuxie pozwala na uruchomienie wielu różnych procesów jednocześnie, nie odnotowując przy tym spadków wydajności. O ile na VPS nie zostaną zainstalowane żadne wymagające aplikacje lub nie dojdzie do znaczącego zwiększenia ruchu, ryzyko spowolnienia jego pracy jest bardzo niskie. Linux ma bardzo niskie wymagania sprzętowe, nawet w przypadku obsługi zaawansowanego oprogramowania oraz funkcji.
Każdy server VPS musi być odpowiednio zabezpieczony, ze względu na ryzyko pozyskania dostępu do danych uwierzytelniających administratora przez osoby trzecie. Linux to programowanie open source, dlatego często uznawany jest za system zawierający różne potencjalne luki w zabezpieczeniach. Nad ulepszeniem tego środowiska pracuje jednak cała społeczność programistów, dlatego wszelkie ewentualne błędy są szybko wykrywane i usuwane. Wybierając VPS z systemem Linux można więc zyskać poziom zabezpieczeń wystarczający do obsługi większości stron czy aplikacji. Nie bez znaczenia pozostaje jego niski koszt. Linux nie ma zazwyczaj żadnych opłat licencyjnych, dlatego VPS hosting bazujący na tym systemie jest bardzo przystępny cenowo. W porównaniu z Windowsem opłaty wypadają wyjątkowo korzystnie, nawet w przypadku zbliżonej specyfikacji sprzętowej. Na Linux warto więc się zdecydować, kiedy potrzebny jest tani VPS.
Linux jest systemem mocno zdecentralizowanym, a wiele dostępnych na niego aplikacji to programy z otwartym kodem źródłowym. Serwery VPS w takiej konfiguracji są więc bardzo elastyczne pod względem możliwości rozbudowy. Istnieją różne warianty dystrybucyjne Linuxa, które różnią się stabilnością, szybkością aktualizacji, dostępnością oprogramowania oraz innymi parametrami. Do najpopularniejszych należą m.in. CentOS, Fedora, Debian czy Ubuntu. Wybierając tani VPS bazujący na tym środowisku, warto dopasować wariant dystrybucyjny do własnych potrzeb. Nie bez znaczenia pozostaje możliwość łatwej zmiany obsługiwanej wersji Linuxa na posiadanym serwerze, co zazwyczaj odbywa się bezpośrednio z panelu użytkownika. Rozwiązanie to pozwala też na szybką i łatwą modyfikację poszczególnych parametrów.
Do zalet VPS działających w oparciu o środowisko Linux jest możliwość utrzymania pracy nawet podczas aktualizacji sterowników. Urządzenie nie wymaga ponownego uruchamiania, dzięki czemu nie występują żadne przerwy w dostarczaniu usług. Takie rozwiązanie nie tylko minimalizuje ryzyko strat finansowych, ale też obniża prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. Hosting VPS funkcjonujący w oparciu o system operacyjny Linux pozwala na korzystanie z wielu różnych aplikacji, które oferują ogromne możliwości w zakresie wirtualizacji i zarządzania bazami danych. Konfiguracja i obsługa takiego serwera odbywa się w środowisku tekstowym, jednak w praktyce wieloma usługami można dzięki temu zarządzać znacznie szybciej. Efektywne administrowanie VPS bazującym na Linux wymaga znajomości różnych komend, ale ich opanowanie jest jest trudne i pozwala na wyjątkowo komfortową pracę.