Zakup komputera to zazwyczaj spory wydatek, dlatego warto go dobrze przemyśleć. O ile w przypadku laptopów możesz wybierać jedynie spośród konfiguracji przygotowanych przez producentów, tak w przypadku komputerów stacjonarnych masz dwie opcje – możesz wybrać gotowego peceta albo złożyć komputer od podstaw z zakupionych części. Na które rozwiązanie się zdecydować?
Reklamy gotowych komputerów są na tyle wszechobecne, że widział albo słyszał je właściwie każdy. Duże sieci sklepów z elektroniką podkreślają w nich liczne zalety gotowych zestawów. Najważniejszą z nich ma być oczywiście wygoda. Nic prostszego – w końcu wystarczy udać się do sklepu albo zamówić komputer w jednym ze sklepów internetowych i poczekać na kuriera. Według reklam gotowe komputery mają także zapewniać niespotykaną wydajność i spełniać z nawiązką wszelkie oczekiwania użytkownika.
W rzeczywistości kupno gotowego komputera wiąże się z kilkoma poważnymi problemami. Po pierwsze, gotowe komputery są droższe niż składane – sklepy zwyczajnie zawyżają ceny poszczególnych podzespołów. Po drugie, gotowe komputery często cierpią na tak zwany efekt „wąskiego gardła”. To sytuacja, w której jeden słabszy komponent, najczęściej procesor, blokuje wydajność innych części, na przykład karty graficznej. Komputer nie jest w stanie osiągnąć pełnej wydajności, przez co sprawdza się słabiej w grach oraz profesjonalnych zastosowaniach, takich jak obróbka grafiki i montaż filmów.
Alternatywą dla gotowego komputera jest tak zwany „składak”, czyli pecet zbudowany z wybranych komponentów. Kupując poszczególne części oddzielnie, na przykład w internetowym sklepie komputerowym ProPCnet, możesz postawić na takie podzespoły, które najlepiej spełniają Twoje potrzeby. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości – na przykład czy wybrany przez Ciebie procesor współpracuje z upatrzoną przez Ciebie płytą główną albo ile pamięci RAM potrzebujesz, aby móc grać w najnowsze gry – nie wahaj się skontaktować z obsługą sklepu. Jego pracownicy pomogą Ci w podjęciu właściwej decyzji.
Jeśli chodzi o składanie komputera z zakupionych podzespołów, to jest to łatwiejsze, niż może Ci się wydawać. W Internecie znajdziesz mnóstwo artykułów oraz materiałów wideo, z których dowiedz się, jak prawidłowo umieścić wszystkie części w obudowie komputerowej. Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie złożyć komputer, możesz zlecić to zadanie komuś, kto się na tym zna – znajomemu, członkowi rodziny czy serwisowi komputerowemu oferującemu tego typu usługi. Nawet płacąc za zbudowanie komputera, zaoszczędzisz sporo pieniędzy względem kupna gotowego peceta, a otrzymasz sprzęt, który spełni Twoje oczekiwania.