Co to jest wirtualny dysk do przechowywania danych i jak go stworzyć?

Dysk wirtualny, oznaczany często skrótem vDisk, jest wyspecjalizowaną odmianą mechanizmu urządzeń pamięci masowej w chmurze. Istnieje jako pojedynczy plik lub zestaw plików podzielonych na mniejsze części, które reprezentują dysk twardy serwera wirtualnego. Dysk wirtualny określa się również jako konsolidację dysków twardych, które są przydzielane do serwera wirtualnego przed lub po jego utworzeniu.

Czym charakteryzuje się dysk wirtualny?

System komputera odczytuje dysk wirtualny jako fizyczny nośnik pamięci. Na wirtualnym dysku można przechowywać system operacyjny, pliki programowe czy pliki danych. Wymienione elementy mają rozszerzenie .vmdk.

Dysk wirtualny jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów przechowywania danych. Przedsiębiorstwa mogą korzystać z tej funkcji dzięki dostawcom, takim jak na przykład INEA.

Dysk wirtualny określa się także mianem chmury obliczeniowej. W praktyce jest to nieograniczona przestrzeń, którą można wykorzystać do przechowywania ważnych informacji związanych z działalnością firmy, a także do uruchamiania rozmaitych aplikacji i programów.

Dlaczego wirtualny dysk do przechowywania danych jest dobrym rozwiązaniem dla firmy?

Wirtualny dysk jest dobrym miejscem do bezpiecznego przechowywania informacji związanych z działalnością przedsiębiorstwa. Chmura obliczeniowa znajduje się zazwyczaj w Data Center – specjalnie dostosowanym środowisku sieciowym, gdzie obowiązują standardy TIER zapewniające najwyższy poziom ochrony, a nad całą infrastrukturą czuwają specjaliści.

Jak stworzyć dysk wirtualny dla firmy?

Stworzenie dysku wirtualnego dla firmy może okazać się zbyt dużym wyzwaniem dla większości przedsiębiorców – koszty infrastruktury sieciowej, a także jej obsługi są wysokie. Dlatego warto zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnych dostawców.

Sam dysk wirtualny można zainstalować na firmowym komputerze. Następnie po wpisaniu hasła i loginu użytkownik uzyskuje dostęp do wszystkich funkcji, jakie wykupił w pakiecie – po poszczególnych opcjach można nawigować dzięki intuicyjnemu menu. Jedną z największych zalet korzystania z chmur obliczeniowych dla firm jest to, że od razu zapisują one wprowadzane dane, dlatego nie trzeba się martwić o ich utratę.

Chmura dla firm – najlepsza oferta dla biznesu

Chmura dla firm od INEA – CloudPro – umożliwia zapisywanie danych, a także dostęp do nich z dowolnego miejsca na świecie przez 24/7/365. Obsługę chmury ułatwia intuicyjny panel vCloud Director. Umożliwia on także sprawowanie pełnej kontroli nad parametrami środowiska wirtualnego. Co więcej, chmura obliczeniowa INEA jest wysokowydajną usługą udostępniania mocy obliczeniowej i przestrzeni dyskowej w modelu IaaS.

Chmura dla firm od INEA to także wiele innych możliwości, m.in. brak konieczności ponoszenia kosztów inwestycyjnych czy korzystne modele rozliczeniowe. CloudPro INEA gwarantuje użytkownikom także niezawodność poprzez wykorzystanie wysokiej klasy komponentów od producentów, takich jak Dell® i Intel®. Całość dopełnia możliwość tworzenia backupu danych w formacie 3-2-1. To złota reguła, na której opiera się skuteczna ochrona danych firmowych. Zakłada ona stworzenie przynajmniej 3 kopii zapasowych danych oraz przechowywanie ich w 2 różnych miejscach lub nośnikach. W myśl zasady, warto, aby przynajmniej 1 z kopii zapasowych była przechowywana poza siedzibą firmy, np. w bezpiecznym Data Center. Dzięki temu firma może zachować ciągłość działań i nie narażać swojej reputacji utratą wrażliwych danych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *