Na czym polega integracja systemów informatycznych?

Usługi informatyczne to bardzo istotny element funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. Dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej na temat integracji systemów informatycznych oraz zapoznać się z ich specyfiką.

Różne systemy informatyczne

W obecnych czasach w przedsiębiorstwach bardzo często funkcjonują różne systemy informatyczne, które są przeznaczone do odmiennych działań. Wśród nich można wskazać między innymi systemy księgowe, systemy zarządzania produkcją, a także systemy obsługi klienta. Każdy z systemów jest odmienny i różne są również jego funkcje. Funkcjonalności wszystkich systemów trudno skupić w jednym oprogramowaniu. Dlatego przydatna staje się w tym przypadku integracja systemów, dzięki której możliwa jest współpraca oraz komunikacja pomiędzy poszczególnymi systemami.

Kiedy integrować systemy informatyczne?

Zrobotyzowana automatyzacja procesów – usługi to bardzo istotny aspekt w wielu przedsiębiorstwach, niezależnie od ich wielkości oraz profilu działalności. Integracja różnych systemów informatycznych najczęściej jest realizowana w sytuacji, gdy przydatne jest scalenie danych pochodzących z różnego oprogramowania. Dzięki skutecznej integracji możliwa jest poprawa komunikacji w przedsiębiorstwie, a także usprawnienie wymiany danych. Bardzo często integracja poszczególnych systemów wykonywana jest w momencie wdrażania w firmie nowych rozwiązań technologicznych i wiąże się z redukcją kosztów.

Na czym polega integracja?

Integracja systemów informatycznych to proces, który może przebiegać bardzo różnie. Jest on zależny przede wszystkim od rodzaju oprogramowania oraz jego specyfiki. Integracja poszczególnych systemów polega na uzyskaniu synergii między nimi. Połączone systemy współpracują lepiej niż każdy pojedynczo. Najsprawniej przebiega proces łączenia systemów o otwartym kodzie źródłowym, a także systemów z interfejsem API. Jednak możliwe jest integrowanie również bardziej zaawansowanego oprogramowania.

Rodzaje integracji systemów

Systemy informatyczne mogą być integrowane na różne sposoby. Wśród nich wymienia się przede wszystkim integrację jednostronną oraz dwustronną. W przypadku integracji jednostronnej dane przesyłane są tylko w jedną stronę. Jest to mniej kosztowne rozwiązanie, które najczęściej wykorzystywane jest przy skomplikowanym oprogramowaniu. Połączenie kluczowych elementów funkcjonowania firmy jest w wielu przypadkach optymalnym rozwiązaniem. Natomiast integracja dwustronna wiąże się z kompleksowym połączeniem poszczególnych systemów. Ten rodzaj integracji charakteryzuje się wyjątkowo wysokim poziomem efektywności, jednak powiązany jest również z wyższymi kosztami.

Zalety integracji systemów

Integracja poszczególnych systemów w przedsiębiorstwach to rozwiązanie, które ma szereg zalet. Wśród nich można wskazać przede wszystkim możliwość korzystania z pełnego potencjału informatycznego przedsiębiorstwa, a także większą wygodę używania dostępnych danych. Integracja systemów wiąże się z możliwościami nieograniczonego przepływu informacji, co bez wątpienia wpływa na wzrost efektywności realizowanych działań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *