Co nowego w łazienkach

Łazienka w ostatnich latach staje się miejscem niezwykle ważnym, bez względu na to czy znajduje się w bloku, czy też w domu jednorodzinnym. Jeśli idzie wystrój to w sieci znajdziemy wybór niemal nieograniczony. Jednak chyba najbardziej zaskakują łazienkowe propozycje dotyczące sprzętu, urządzeń i okładzin, zwłaszcza jeśli idzie o nowe technologie.

Nowe rodzaje okładzin łazienkowych

W tej dziedzinie wiele się zmieniło, ponieważ z typową glazurą lub terakotą zaczęły rywalizować inne rodzaje okładzin, choćby imitujące skałę, lub kamień naturalny. Co ciekawe do łask wraca fototapeta, również za sprawą wykorzystania przy jej drukowaniu techniki 3D. Dzięki fototapecie możemy optycznie powiększyć małą łazienkę, na dodatek firmy produkują już wzory na zamówienie, choćby nawet z rodzinnym zdjęciem.

W dużych łazienkach coraz częściej (przynajmniej jako fragment) stosowane są panele drewnopodobne, które są odporne na zawilgocenia.

Możemy kupić ceramiczne zestawy mozaikowe zarówno na ścianę, jak i na podłogę lub sufit. Furorę robi sztuczny kamień, jako okładzina podłogowa. Są już technologie zalewania sztuczną skałą całej płaszczyzny podłogowej.

 Co zatem na podłogę?

Duże pole do popisu daje przeźroczysta żywica epoksydowa, którą zalać można na przykład celowo nierówno położony beton. Oczywiście wtedy żywica jest na to kładziona równiutko. Niektórzy żywicą zalewają imitacje wody, trawy lub górskich strumieni, na przykład usytuowane wokół sedesu lub wanny. Mimo to beton nadal jest niedoceniony w roli łazienkowej podłogi – wypolerowany na lustro może wyglądać niezwykle atrakcyjne z delikatnymi odcieniami.

Co ciekawe żywice na podłogę nie muszą być tylko gładkie, w sprzedaży są są również antypoślizgowe, błyszczące lub matowe. Na dodatek jest to po zaschnięciu materiał niezwykle odporny na fizyczne urazy i bez spoin. Można dostać żywicę epoksydową przepuszczającą parę.

Oczywiście wykorzystywany jest chętnie na posadzki kamień naturalny, najczęściej są to granit i marmur. Choć stosowany jest również między innymi  – trawertyn, wapień i piaskowiec. Atrakcją podłogi kamiennej jest niepowyparzany rysunek skały. Kamień sprzedawany jest w różnej formie, zarówno w postaci regularnych płyt, jak wycinanych z surowego bloku.

Możemy również pokusić się na podłogę z cegły licowej. Atrakcyjnie wygląda cegła z nieco nierównymi krawędziami. Nadaje się nie tylko do łazienek, ale również do kuchni, korytarza i przed kominkiem.

Myśląc o okładzinie podłogowej w łazience możemy wziąć jednocześnie pod uwagę zainstalowanie podłogowego ogrzewania, choćby stosując elektryczne maty grzewcze.

fot. Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *