Dlaczego warto posiadać zbiornik na deszczówkę?

Posiadanie własnego zbiornika na deszczówkę ma szereg korzyści. Przede wszystkim oszczędzamy na rachunkach za wodę. Po drugie zapobiegamy podmywaniu domu w deszczowe dni i powstawaniu kałuż w okolicy rynny. Po trzecie jesteśmy bardziej eko wykorzystując naturalnie zdobytą wodę zamiast tej z sieci miejskiej. I po czwarte zagospodarowanie wody z deszczu jest prostsze niż może się wydawać. Co warto wiedzieć na temat zbiorników na deszczówkę? Który rodzaj wybrać i dlaczego? Z jakimi kosztami należy się liczyć? O tym piszemy poniżej.

 

Jak dobrać wielkość zbiornika na deszczówkę?

Podejmując decyzję o tym, iż chcemy wykorzystać ponownie wodę z deszczu powinniśmy zadać sobie kilka pytań. W przeciwnym razie wizyta w sklepie może trwać bardzo długo i wrócimy do domu przytłoczeni zdobytymi tam informacjami. Wielkość zbiornika zależy bowiem m.in. od tego:
– do jakich celów chcemy wykorzystywać zebraną w ten sposób wodę? Woda z deszczu nie nadaje się do picia, ale znajdzie swoje zastosowanie np. w praniu, podczas podlewania ogrodu czy do mycia samochodu.
– jak duży mamy dach w domu? Gdyż od jego powierzchni zależy pośrednio jak szybko wypełniać się będą nasze zbiorniki. Idealny dach do zbierania deszczówki to dach mocno spadzisty. Z jednej strony przyspiesza to spływ wody, a z drugiej co jest jeszcze ważniejsze, polepsza jej właściwości użytkowe. Woda z płaskiego dachu jest o wiele bardziej zanieczyszczona.
– czy chcemy mieć zbiornik na deszczówkę na zewnątrz, czy pod ziemią? Siłą rzeczy im jest on większy, tym bardziej należy je ukryć.
– jaki mamy budżet na całą inwestycję w zbiornik? Koszty rosną bowiem wprost proporcjonalnie do wielkości zbiorników, materiałów, z których zostały wykonane oraz tego, czy będą na powierzchni, czy nie. Rozpiętość cen jest ogromna i wynosi od 150 zł do nawet 3000-4000 zł za zbiornik.

Natura rządzi się swoimi prawami i dopóki nie przekonamy się na własne oczy, bardzo często trudno nam uwierzyć jak dużo wody możemy zebrać w ciągu nawet krótkiej ulewy. Szacunki, którymi posługują się producenci zbiorników zakładają, że podczas 15-20 minut dużej ulewy, dach o powierzchni ok. 150 m2 pozwala zebrać do zbiorników nawet 300 litrów wody. Jeśli korzystamy z popularnej konewki ogrodowej o pojemności 15 litrów mamy więc 20 pełnych napełnień z 15 minut deszczu. To porównanie najlepiej pokazuje, ile darmowej wody możemy zdobyć wykorzystując jeden stosunkowo niewielki zbiornik.

Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?

Zbiorniki dzielimy na dwa rodzaje:
– zbiorniki podziemne
– zbiorniki naziemne

Zbiorniki podziemne sprawdzą u osób, które potrzebują bardzo dużo wody, a nie chcą płacić wysokich rachunków.
Warto wiedzieć, iż woda z deszczówki sprawdzi się nie tylko do podlewania kwiatów, ale również jako woda używana w toalecie czy do prania w pralce. W przypadku dużej rodziny w dłuższej perspektywie może oznaczać to spore oszczędności. Planując zakup pojemnika podziemnego nie musimy martwić się o to, gdzie znajdziemy na niego miejsce. Jeden wykop zmieści bez problemu zbiorniki o pojemności kilku tysięcy litrów. Dodatkowo ich konstrukcja przewiduje łączenie kilku egzemplarzy w jeden zbiornik dzięki czemu może mieć zaawansowany system wyposażony dodatkowo w filtry. Woda z takich rozwiązań może być używana w pralce.

Zbiorniki naziemne spotkamy znacznie częściej w domach, gdzie deszczówka służy głównie do podlewania ogródka. Nowoczesne zbiorniki mogą być bardzo estetyczne. Stylizowane na duże donice lub płaski kamień potrafią idealnie wkomponować się w otoczenie domu i ogrodu. Nie zajmują przy tym dużo miejsca, co na małych działkach może mieć znaczenie. Producenci dbają również o to, aby zbiornik można było łatwo podłączyć do rynny, a dodatkowo wyposażają go w mały kranik.

Zalety i wady korzystania ze zbiornika na wodę z rynny

Zalety zbiorników na deszczówkę omówiliśmy we wstępie. Jednak jak w każdym rozwiązaniu, także i tutaj należy wskazać również wady, a raczej wadę. Jest ona bezpośrednio związana z czymś, na co nie mamy niestety wpływu. Tym czymś jest pogoda, a dokładniej niskie temperatury. O ile w okresie wiosenno-letnim deszczówka spływa do pojemników bez żadnego problemu o tyle późną jesienią i zimą podczas ujemnych temperatur instalacja powinna być wyłączona, aby zapobiec ewentualnemu uszkodzeniu z powodu zimna.

Na co zwrócić uwagę kupując zbiornik na deszczówkę?

Pojemnik na deszczówkę to inwestycja, którą należy skalkulować. W punkcie pierwszym opisaliśmy, na co zwrócić uwagę przy wyborze pojemności zbiornika. Tak naprawdę do wyboru pozostają detale: jak kształt, materiał, z którego został wykonany, sposób montażu oraz cena. Wybierając zbiornik nie zaszkodzi przyjrzeć się szczególnie sposobom montażu, aby upewnić się, czy aby nie musimy dokupić dodatkowych elementów. Sklepowa oferta zbiorników na deszczówkę jest tak bogata, iż każdy bez problemu znajdzie model dla siebie. Najprostsze zbiorniki dostępne są w cenach od ok. 100-150 zł. Tak niewielki wydatek z pewnością wart jest zakupu i powinien wystarczyć do podlewania małego ogródka ze świadomością, że dbamy o naszą planetę. Większe zakupy zawsze warto skonsultować z profesjonalnym serwisem firmy, która sprzedaje takie rozwiązania. Pozwoli to uniknąć zbędnych problemów zarówno z instalacją, jak i późniejszą eksploatacja całości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *