Panele fotowoltaiczne – dlaczego warto je mieć na dachu domu ?

Można pytanie zawarte w tytule odpowiedzieć jednym zdaniem: Jeśli chcesz zaoszczędzić na opłatach za energię elektryczną to zainstaluj na swoim dachu panele fotowoltaiczne. Mimo to jest jeszcze parę innych argumentów na rzecz fotowoltaiki, wśród nich zdecydowanie pozytywny wpływ paneli fotowoltaicznych na ochronę powietrza przed zanieczyszczeniami.

Jak działa fotowoltaika

Przy okazji warto jest wiedzieć, że fotowoltaika bywa mylona z kolektorami słonecznymi. Kolektory przetwarzają energię słoneczną na ciepło, natomiast panele – na energię elektryczną. Energia uzyskana z fotowoltaiki pozwala na zasilanie różnych urządzeń.

W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzą między innymi panele pokryte szkłem hartowanym oraz inwerter, który zamienia prąd stały na prąd zmienny. Jest to zestaw urządzeń. Energia uzyskana dzięki panelom nie tylko jest wykorzystywana do celów bieżących, ale może być magazynowana.

Ponadto koszty instalacji szybko się zwracają, natomiast baterie zainstalowane przez sprawdzoną firmę pozwalają na uniknięcie dodatkowych wydatków przez długie lata. Oczywiście, jeśli idzie o wydajność, to sporo zależy od ilości dni słonecznych w danym miejscu, mieście lub mini regionie. Przykładem dobrego nasłonecznienia może być fotowoltaika Inowrocław. Najlepiej kiedy dach przeznaczony do paneli fotowoltaicznych nachylony jest pod katem 35 stopni.

Fotowoltaika Toruń

W Toruniu również jest dużo dni słonecznych w ciągu roku. Dlatego w tym mieście o regionie fotowoltaika cieszy się coraz większym powodzeniem. Dodatkowo mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego w tutejszym Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają szansę na uzyskanie niskoprocentowych (2 proc. w skali roku) na zakupi i instalację urządzeń fotowoltaicznych. Istnieje też możliwość możenia 5 proc. wartości tej pożyczki. Natomiast okres spłaty można zaplanować nawet na 10 lat. Również koszty inwestycji mogą się zwrócić w ciągu dziesięciu lat, czego przykładem może być fotowoltaika Nakło.

Ważna jest odpowiednia firma

Zakładanie instalacji fotowoltaicznych wymaga zatrudnienia specjalistycznej firmy. Jedną z nich jest AM Grup SOLAR, której specjaliści mogą pomóc również w sporządzeniu odpowiedniego projektu. Planując założenie paneli fotowoltaicznych pamiętajmy, by żaden obiekt (na przykład drzewo) ich nie przesłaniał. Starajmy się wybrać miejsce najlepszego nasłonecznienia i zwykle najlepiej tu się sprawdza południowa część dachu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *