Jakie rodzaje falowników wyróżniamy?

Chcąc zakupić falownik do sterowania silnika elektrycznego prądu przemiennego, musimy wiedzieć jakie urządzenia są dostępne na rynku. Wybór pierwszego lepszego nie będzie bowiem optymalnym rozwiązaniem, choćby z tego powodu że może posiadać zbyt niskie parametry dla danego zastosowania. Dlatego też stworzyliśmy krótki poradnik opisujący dostępne rodzaje falowników oraz ich zastosowanie.

Pierwsza rzecz to podział falowników na jednofazowe i trójfazowe. Pierwsze z nich są niewielkich rozmiarów, mają też małe moce, góra do 2-3 kilowatów. Pomimo tego doskonale sprawdzają się w zastosowaniach domowych, gdzie nie ma konieczności sterowania dużymi i bardzo mocnymi silnikami. Falowniki jednofazowe są tanie, można je dostać praktycznie w każdym sklepie budowlanym. Przydadzą się do regulacji obrotów takich maszyn jak choćby betoniarka, szlifierka czy nawet wiertarka. Mają multum zastosowań, a ich użycie jest bardzo proste. Sterowanie odbywa się najczęściej za pomocą gałki lub przycisków, którymi ustalamy żądaną wartość napięcia oraz częstotliwości prądu na wyjściu. Do domowych zastosowań to w zupełności wystarcza.

Urządzenia trójfazowe używa się natomiast głównie w przemyśle. Tam napędzają bardzo duże silniki, które dodatkowo startują z obciążeniem. Dlatego też nie ma możliwości włączenia ich prosto do instalacji elektrycznej, trzeba wykonać tak zwany soft start. Oznacza to powolne zwiększanie napięcia i częstotliwości, w miarę rozpędzania się wału napędowego silnika. Tutaj falowniki mogą mieć moce nawet do kilkunastu kilowatów i obsługują wszystkie trzy fazy jednocześnie. Oczywiście do odpowiednio dobranego urządzenia można też podłączać silniki jednofazowe. Posiadają o wiele bogatsze ustawienia, np. możliwość indywidualnego ustalenia krzywych wzrostu napięcia oraz częstotliwości, by najlepiej wpasować się w charakterystykę danego silnika.

Jak widać podstawowym podziałem falowników jest rozróżnienie na wersje jednofazowe i trójfazowe. Mamy też podział jeśli chodzi o moc: Te pierwsze mogą obsługiwać urządzenia pobierające od kilkuset wat do kilku kilowatów, drugie natomiast dadzą sobie radę nawet z silnikami wymagającymi kilkunastu kilowatów. Dzięki falownikom zmniejszanie prędkości obrotowej maszyn może odbywać się bezpośrednio od strony elektrycznej. Pozwalają więc na uproszczenie konstrukcji urządzeń.

Kacperek – automatyka przemysłowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *