Bez gromadzenia danych z różnych źródeł oraz bez ich właściwego zarządzania i analizy trudno dziś myśleć o budowaniu przewagi konkurencyjnej na rynku. Współczesny biznes potrzebuje danych, a także efektywnych narzędzi do ich przetwarzania.
O dużym zapotrzebowaniu na dane i na ich przetwarzanie świadczą najlepiej liczby. W 2018 roku rynek Big Data wyceniano na 42 mld USD, a prognozy wskazują, że już w 2023 roku będzie wart 77 mld USD (źródło: https://learn.g2.com/big-data-statistics). Nic dziwnego, w ciągu ostatnich 10 lat ilość produkowanych przez ludzi i maszyny danych znacznie się zwiększyła i ten proces wcale nie zwalnia. W 2025 roku będziemy generowali już 175 zetabajtów. To o 2/3 więcej niż powstało danych w 2018 roku (źródło: https://go.veeam.com/cloud-data-management-report-2019).
-Dane gromadzą już nie tylko duże firmy, ale również najmniejsze. Jednak niecały biznes radzi sobie z odpowiednim zarządzaniem danymi. Tymczasem dużą w tym rolę odgrywa odpowiednio dobrana infrastruktura, między innymi wysokiej klasy serwer dedykowany – wyjaśnia ekspert firmy Domeny.pl.
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że współczesny biznes jest skazany na Big Data. Kto nie zdoła wykorzystać potencjału danych, ten nie zbuduje przewagi konkurencyjnej na rynku. Jednak nie same dane są tu kluczowe, a odpowiednia ich analiza i wyciąganie wniosków. Tylko w ten sposób nowoczesna firma może nadążyć za błyskawicznie zmieniającym się otoczeniem rynkowym. Prawdziwą sztuką jest zarządzanie strumieniem informacji, aby z ich ogromnej ilości wyłowić te najwartościowsze. Przekłada się to na budowanie bogatej bazy danych, tworzenie skutecznych strategii marketingowych oraz dobre poznanie klientów i ich potrzeb. Odpowiednie zarządzanie danymi i szybkie ich przetwarzanie to część cyfrowej transformacji biznesu. Do tego potrzebne są nie tylko nowe umiejętności pracowników i kadry zarządzającej, ale również odpowiednie zaplecze technologiczne.
Skoro przyszłość i pozycja firmy na rynku coraz częściej zależy od gromadzenia i analizy danych, łatwo się domyślić, że potrzebna jest odpowiednia infrastruktura IT do obsługi wielkich zbiorów danych. Przede wszystkim potrzebne są odpowiednie narzędzia i systemy, które będą gromadziły dane z różnych źródeł (zewnętrznych, wewnętrznych, publicznych, prywatnych itd.). Oczywiście cenne dane należy przechowywać w bezpiecznym miejscu, tak żeby zawsze był do nich dostęp. W tym przypadku nie ma sensu polegać na współdzielonych rozwiązaniach. Najlepiej zdecydować się na serwer dedykowany z bardzo dużą pamięcią i dyskiem. Tutaj najlepiej skorzystać z oferty dobrego dostawcy usług internetowych, który zapewnia nowoczesne serwery oraz kompleksowe wsparcie techniczne. Pozyskane i przechowywane dane trzeba jeszcze odpowiednio przetworzyć i przeanalizować. Należy zaopatrzyć się w innowacyjne oprogramowanie, korzystające ze sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Zaawansowane algorytmy staną się dużym wsparcie w analizie nawet największych zbiorów danych.
Coraz częściej pozycja firmy na rynku będzie zależała od skutecznego gromadzenia, bezpiecznego przechowywania i błyskawicznego przetwarzania danych. Już teraz warto zatem zacząć budować własne zaplecze do Big Data.