Blockchain w codziennym życiu

Niemal codziennie spotykamy się z nowymi wynalazkami i nowymi narzędziami ułatwiającymi funkcjonowanie zarówno osobom prywatnym, jak i firmom. Nie jest czymś dziwnym, że część z nas nie ma do wielu nowych rzeczy zaufania i takim przykładem mogą być choćby kryptowaluty. Jedni bowiem na kryptowalutach zyskali, inni natomiast stracili. Mimo to niech odpowiedzią na sensowność tego narzędzia będzie fakt, że w kryptowaluty zainwestowało kilku największych tuzów światowej gospodarki. Kryptowaluty nieuchronnie wiążą się z innym stosunkowo nowym pojęciem, czyli z blockchain.

Równe partnerstwo i decentralizacja

Czym zatem jest technologia blockchain? Jak to działa? Przede wszystkim to działa na zasadzie open source i peer-to-peer, czyli bez sieciowej asymetrii i po prostu na równych prawach. Temu sprzyja decentralizacja jako jedno z głównych założeń funkcjonowania tej technologii. Ewentualne transakcje nie są monitorowane przez żadną jednostkę nadrzędną ani przez pośrednika.

W systemie blockchain dane nie gromadzą się w jednym miejscu (np. na jednym głównym serwerze), ale znajdują się w blokach “przyjmujących” określoną ilość transakcji. Jeśli blok zostaje już w pełni nasycony, powstaje kolejny, tworząc w efekcie łańcuch. W praktyce powstawanie kolejnego bloku to kwestia kilku minut. Pojemność bloku może być między innymi uzależniona od rodzaju kryptowaluty.

Blockchain wyszedł niejako na przeciw funkcjonującym od wieków systemom i ma dodatkowo ten atut, że dokonując transakcji w tej technologii szybko jest sprawdzana zgodność zapisów. Transakcje są kodowane przy pomocy skomplikowanych kodów kryptograficznych.

Nie tylko branża finansowa

Jak każda technologia, która weszła w życie dokonując istotnych zmian (a nawet swoistej rewolucji) również blockchain się rozwija. Walory blockchain’a wykorzystuje nie tylko branża finansowa. Okazuje się, że ta technologia świetnie może się sprawdzać w handlu i energetyce. Może być użyteczna w przy zapisach notarialnych lub uwierzytelnianiu dokumentów. Jednym ciekawszych przykładów wykorzystania blockchain może być wyszukiwarka carvertical.com/pl/ numerów seryjnych pojazdów (VIN).

Na bazie technologii blockchain powstają nowe branże, czego przykładem może być ubezpieczeniowa Insurance Tech. Mając na uwadze wykorzystanie systemu blockchain w aspekcie kryptowalut stworzono konsorcjum dużych banków.

Technologia blockchain udowadnia każdego dnia, że trudno będzie uniknąć wykorzystania tych narzędzi i to nie tylko wyłącznie w aspekcie funkcjonowania firm, widząc natomiast korzyści jakie niesie za sobą ta technologia, warto śledzić dalej jej rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *