5 rzeczy, których nie potrzebujesz, by zostać programistą

Wokół programistów i nauki programowania przez lata narosło mnóstwo mitów i stereotypów. Nasze wyobrażenia informatyka lub programisty jako nerda i gamera w kraciastej koszuli z krótkim rękawem przed monitorem komputera, najgorszego, klasowego kujona z pierwszej ławki, dziś zupełnie nie mają już sensu.

Programista to kluczowy zawód XXI wieku

Specjalista IT to dziś jeden z najczęściej poszukiwanych ekspertów na rynku pracy. Z roku na rok zapotrzebowanie na programistów rośnie o minimum 8%. Wynagrodzenia w branży IT w Polsce urosły w 2020 roku o 20% w porównaniu do 2019 r. według portalu NoFluffJobs.com. Pięciocyfrowe przelewy co miesiąc i 100 PLN za godzinę pracy to absolutny standard w IT.

Jak zostać programistą – fakty i mity

Brzmi kusząco? Pewnie! Obawiasz się jednak, że nie masz predyspozycji ani możliwości, aby rozpocząć przygodę z programowaniem? Błąd. Aby zostać programistą, potrzebujesz o wiele mniej, niż myślisz. Czego NIE potrzebujesz, aby wejść w świat IT?

5 rzeczy, których NIE potrzebujesz, aby robić karierę w IT

1.   NIE musisz lubić matematyki

Odrobina logiki na pewno się przyda, ale jeśli Twój burzliwy romans z całkami i różniczkami zakończył się kilka dekad temu w liceum, nie musisz się tym martwić. Programista nie potrzebuje matematycznych zdolności.

2.   NIE musisz być komputerowym freakiem

Jeśli nie spędziłeś całego dzieciństwa na grach komputerowych, a Twoje dni nie upływają ze smartfonem lub laptopem, nie oznacza to od razu, że nie możesz zostać programistą. Nie każdy pracownik McDonald’s musi codziennie pochłaniać hamburgery z frytkami.

3.   NIE musisz mieć dyplomu i kończyć studiów informatycznych

Studia to teoria. Przydatna dla inżynierów, jednak w codziennej pracy developera, front-end’a lub back-end’a, liczy się praktyka. Realne umiejętności, znajomość kodu, bibliotek i algorytmów. Do tego niepotrzebne jest wyższe wykształcenie i dyplom. Wystarczy chęć nauki i motywacja, a także ukończenie szkoły programowania z prawdziwego zdarzenia. Stacjonarne i zdalne kursy i szkolenia IT, przygotowujące do podjęcia pierwszej pracy w zawodzie programisty, organizuje m.in. Software Development Academy, największa akademia programowania w Polsce.

4.   NIE musisz znać angielskiego

Język angielski dla programistów bez wątpienia przydaje się koderom i znacznie ułatwia naukę programowania, ale… nie jest niezbędny! Bez problemu poradzisz sobie z opanowaniem komend i reguł kodu bez znajomości języka królów.

5.   NIE musisz być młody

Najstarszy absolwent trójmiejskiej szkoły programowania SDA miał… 73 lata. Najmłodszy miał 12 lat. To tylko dowód na to, że wiek nie ma żadnego znaczenia. Liczą się chęci i pasja.

Nauka programowania – jak zacząć?

Pierwsze kroki w IT warto zacząć od ukończenia kursu, szkolenia lub szkoły programowania. Wybierz odpowiednią dla siebie ścieżkę rozwoju i rozpocznij przygodę z programowaniem. Drogę do kariery programisty otworzy Ci Software Development Academy. To jest ta jedna rzecz, a raczej miejsce, którego naprawdę potrzebujesz, aby zostać programistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *