Jaki router Wi-Fi wybrać i jak go skonfigurować?

Wybór routera zależy od tego, jakiego rodzaju chcemy mieć Internet. Światłowód, sieci komórkowe czy kablowe wymagają nieco innych routerów. Warto zatem najpierw wybrać rodzaj połączenia, później zaś dopasować do niego urządzenie. W jaki sposób dokonać wyboru i jak przeprowadzić konfigurację routera? Podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym zadaniem.

Internet – światłowód, 4G czy DSL?

Mamy dziś do wyboru różne rodzaje połączenia z Internetem, które różnią się zasięgiem, prędkością i stabilnością łącza. Rodzaj routera musimy dostosować do łącza internetowego, który mamy podłączony. Do wyboru mamy routery:

  • DSL – najstarszy z omawianych tu routerów, do którego podpina się kabel telefoniczny z wtyczką RJ-11. Kiedyś bardzo popularny, dziś prędkość tak dostarczanego Internetu rzadko bywa wystarczająca.
  • XDSL – router używany głównie przy połączeniach z sieci kablowych, do którego podpina się kable ethernetowe RJ-45. Zwykle dostarczany jest przez operatora sieci kablowej, z którą podpisujemy umowę.
  • 3G/4G/5G – router umożliwiający połączenie z Internetem mobilnym, dostarczanym przez operatora sieci komórkowej. Do niektórych modeli trzeba dodatkowo podpiąć zewnętrzny modem (przez USB). Za taki modem może też służyć większość smartfonów.
  • Router światłowodowy – to w tej chwili najlepszy, najszybszy i najbardziej stabilny Internet. Światłowód podpina się do gniazdka żyłą światłowodową. Samo urządzenie zwykle dostarczane jest przez operatora, z którym podpisujemy umowę.

Jak skonfigurować router?

Konfiguracja routera nie jest skomplikowana ani czasochłonna. Szczegółowa instrukcja powinna być dołączona do urządzenia – w wersji papierowej lub elektronicznej. Szczegóły mogą się różnić w zależności od urządzenia, jednak ogólny schemat pozostaje taki sam.

Konfigurację rozpoczynamy od otwarcia przeglądarki internetowej i wpisania w polu adresu numeru IP, który znajdziemy na routerze (a także w instrukcji). Powinniśmy zostać przekierowani do okna logowania, w którym wpisujemy login i hasło – przy pierwszym logowaniu często brzmią one „admin”, dobrze jednak później je zmienić. Po zalogowaniu możemy wybrać opcję szybkiej konfiguracji, w zdecydowanej większości przypadków jest ona wystarczająca.

Główne parametry, które ustawiamy przy konfiguracji, powinny zostać podane przez operatora. Samodzielnie ustalamy nazwę sieci Wi-Fi, tryb zabezpieczeń i hasło do sieci. Następnie wystarczy zrestartować urządzenie, by cieszyć się możliwością połączenia z Internetem.

Konfiguracja urządzenia nie jest trudna. Upewnijmy się, że router został prawidłowo podłączony. Restart urządzenia może zająć dłuższą chwilę, więc należy uzbroić się w cierpliwość. Jeśli mimo wszystko konfiguracja się nie powiedzie, zajrzyjmy najpierw do instrukcji, a następnie skontaktujmy się z operatorem, by otrzymać ewentualne brakujące parametry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *