Instalacje audiowizualne – co to takiego?

Systemy audiowizualne to bardzo szerokie pojęcie. Na taki system mogą składać się wszystkie urządzenia, które służą to przekazywania oraz reprodukowania dźwięku lub obrazu. W niniejszym artykule prezentujemy pakiet najważniejszych informacji odnośnie systemów audiowizualnych. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Systemy audiowizualne – najważniejsze informacje 

Firma instalacyjna, czyli tak zwany integrator systemów AV, ma za zadanie dobierać, montować oraz konfigurować wszystkie urządzenia, które wchodzą w skład danego systemu audiowizualnego. Dzięki temu użytkownik nie ma żadnych trudności z jego poprawnym eksploatowaniem. W trakcie dobierania oraz montowania urządzeń bierze się pod uwagę szereg różnorodnych kwestii. Mowa tutaj o estetyce, wystroju wnętrz oraz o potrzebach i oczekiwaniach wysuwanych przez użytkowników.

Podczas montowania systemów audiowizualnych średniej oraz dużej wielkości w celu zapewnienia łatwości obsługi stosowane są systemy centralnego sterowania, takie jak na przykład Command Fusion. Po tym pojęciem kryją się na przykład wyświetlacze dotykowe bądź przyciski funkcyjne. Podstawowym zadaniem takiego systemu jest możliwie najszersze zautomatyzowanie obsługi wszystkich urządzeń, które wchodzą w skład tego systemu. Poniżej opisujemy jeden z najważniejszych elementów systemu audiowizualnego, czyli nagłośnienie.

Instalacje audiowizualne – najważniejsze jest nagłośnienie 

Nagłośnienie to jeden z najważniejszych elementów każdego systemu audiowizualnego. Zgodnie z fachową definicją, jest to reprodukcja mowy ludzkiej lub odtwarzanie wybranej ścieżki dźwiękowej. Tego typu rozwiązanie stosowane jest na szeroką skalę w salach multimedialnych oraz szkoleniowych – szczególnie podczas różnego rodzaju wykładów, szkoleń czy prelekcji. Gdy są to zebrania, w których bierze udział duża grupa osób, niezmiernie ważne jest zapewnienie odpowiedniego nagłośnienia.

Bez tego zrozumienie mowy prelegenta może być bardzo trudne. Wówczas bardzo mocno przydaje się nagłośnienie. W niektórych urzędach publicznych wymaga się rejestracji przebiegu spotkania – warto wiedzieć, iż instalacje audiowizualne mogą być wyposażone w taką funkcję, która jednocześnie rejestruje emitowany dźwięk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *