Blockchain w codziennym życiu

Niemal codziennie spotykamy się z nowymi wynalazkami i nowymi narzędziami ułatwiającymi funkcjonowanie zarówno osobom prywatnym, jak i firmom. Nie jest czymś dziwnym, że część z nas nie ma do wielu nowych rzeczy zaufania i takim przykładem mogą być choćby kryptowaluty. Jedni bowiem na kryptowalutach zyskali, inni natomiast stracili. Mimo to niech odpowiedzią na sensowność tego narzędzia będzie fakt, że w kryptowaluty zainwestowało kilku największych tuzów światowej gospodarki. Kryptowaluty nieuchronnie wiążą się z innym stosunkowo nowym pojęciem, czyli z blockchain.

Równe partnerstwo i decentralizacja

Czym zatem jest technologia blockchain? Jak to działa? Przede wszystkim to działa na zasadzie open source i peer-to-peer, czyli bez sieciowej asymetrii i po prostu na równych prawach. Temu sprzyja decentralizacja jako jedno z głównych założeń funkcjonowania tej technologii. Ewentualne transakcje nie są monitorowane przez żadną jednostkę nadrzędną ani przez pośrednika.

W systemie blockchain dane nie gromadzą się w jednym miejscu (np. na jednym głównym serwerze), ale znajdują się w blokach „przyjmujących” określoną ilość transakcji. Jeśli blok zostaje już w pełni nasycony, powstaje kolejny, tworząc w efekcie łańcuch. W praktyce powstawanie kolejnego bloku to kwestia kilku minut. Pojemność bloku może być między innymi uzależniona od rodzaju kryptowaluty.

Blockchain wyszedł niejako na przeciw funkcjonującym od wieków systemom i ma dodatkowo ten atut, że dokonując transakcji w tej technologii szybko jest sprawdzana zgodność zapisów. Transakcje są kodowane przy pomocy skomplikowanych kodów kryptograficznych.

Nie tylko branża finansowa

Jak każda technologia, która weszła w życie dokonując istotnych zmian (a nawet swoistej rewolucji) również blockchain się rozwija. Walory blockchain’a wykorzystuje nie tylko branża finansowa. Okazuje się, że ta technologia świetnie może się sprawdzać w handlu i energetyce. Może być użyteczna w przy zapisach notarialnych lub uwierzytelnianiu dokumentów. Jednym ciekawszych przykładów wykorzystania blockchain może być wyszukiwarka carvertical.com/pl/ numerów seryjnych pojazdów (VIN).

Na bazie technologii blockchain powstają nowe branże, czego przykładem może być ubezpieczeniowa Insurance Tech. Mając na uwadze wykorzystanie systemu blockchain w aspekcie kryptowalut stworzono konsorcjum dużych banków.

Technologia blockchain udowadnia każdego dnia, że trudno będzie uniknąć wykorzystania tych narzędzi i to nie tylko wyłącznie w aspekcie funkcjonowania firm, widząc natomiast korzyści jakie niesie za sobą ta technologia, warto śledzić dalej jej rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *