Malowaniem niektórych powierzchni z powodzeniem możemy zajmować się sami. Tyle że nie zawsze jesteśmy świadomi tego, jak się do tego przygotować, by farba trzymała się długo i by jej faktura spełniała nasze oczekiwania. Mamy już bowiem wybór niemal nieograniczony jeśli idzie faktury – począwszy od gładkich, zakończywszy na tych, które przypominają gruboziarnisty papier ścierny.
Ponadto inaczej i czymś innym na ogól malujemy drewno, czymś innym metal, inaczej tworzywa sztuczne. Przez dekady do metalu jako podkład wykorzystywano minię, zwłaszcza pod farbę olejną. Drewno niekoniecznie było najpierw impregnowane, tylko malowane kilkoma warstwami, również farbą olejną. Obecnie mamy do czynienia z przeróżnymi technikami przygotowywania podkładów pod farby, toteż malując metal niekoniecznie najpierw wykorzystujemy minię. Popularne jest choćby…
Fosforanowanie
Proces fosforanowania nie tylko zabezpiecza przed korozją, ale również zwiększa przyczepność powierzchni przeznaczonej do zamalowania. Mimo to nie tylko ułatwia malowanie, ale może również zwiększyć smarowność metalu, na przykład drutu. Jest kilka rodzajów fosforanowania – może być między innymi, manganowe, cynkowe i żelazowe.
Mogą też być amorficzne (wodne roztwory anionów fosforanowych) i krystaliczne (wodne roztwory anionów fosforanowych oraz kationów metali). Fosforanowane mogą być stal, aluminium i ocynk.
Może też być fosforanowanie żelazowe i cynkowe – to drugie daje lepszą jakość i stało się już normą w przemyśle motoryzacyjnym.
Mimo to fosforanowanie ma konkurencję
A jest to nanoceramika, która należy do najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych metod przygotowania powierzchni metalu pod malowanie. Podobno przy zastosowaniu tej metody (wprowadzonej przez Duńczyków) zabezpieczenie przed korozją jest o 50 proc. bardziej skuteczne niż po fosforanowaniu.
Przy odpowiedniej temperaturze (nagrzaniu elementów metalowych do 200 stopni Celsjusza) na powierzchnię zostaje nałożony kompozyt ceramiczny. Warstwa ta posiada wiele istotnych właściwości, między innymi: niski współczynnik tarcia, dużą odporność na zużycie i jest dobrym izolatorem elektrycznym oraz cieplnym.
Wykorzystanie nanoceramiki daje świetny efekt podczas malowania w kabinie proszkowej. Mimo to po zastosowaniu nanoceramiki wykorzystywane mogą być inne rodzaje farb, na przykład lakierów. Powłoka ceramiczna ceramiczna daje nawet większy efekt twardości niż chromowane.
Mamy zatem coraz większy wybór, jeśli idzie o zabezpieczenie trwałości malowanej powierceni, choć wydaje się, że nanoceramika staje się najpopularniejszą.
fot. Pixabay.com