Zawiesia łańcuchowe to sprzęt, który wchodzi w skład żurawia, cięgnika lub suwnicy. Charakteryzuje się on dużą wytrzymałością. Jakie zastosowanie mają zawieszenia łańcuchowe? Otóż służą one do obwiązywania, zawieszania lub podtrzymywania podnoszonego ładunku. Zawieszenia łańcuchowe to niezbędny sprzęt zarówno w branży budowlanej, jak i przemysłowej. Z czego wynikają ich szczególne właściwości? Jakie są ich rodzaje? Na te oraz inne pytania na ten temat odpowiada ten krótki artykuł.
Do produkcji zawieszeń łańcuchowych wykorzystuje się niezwykle mocne oraz wytrzymałe łańcuchy stalowe. Dzięki temu są one w stanie przenosić ładunki, których ciężar sięga nawet kilkudziesięciu ton. Dobrej jakości stal warunkuje ponadto odporność tych produktów na wysokie temperatury, ścieranie, urazy mechaniczne oraz korozje. Dzięki tym licznym zaletom opisywane produkty charakteryzują się długą żywotnością.
Zawieszenia łańcuchowe występują w czterech wariantach. Są to zawieszenia jednocięgnowe, dwucięgnowe, trzycięgnowe oraz czterocięgnowe. Podział ten związany jest z liczbą punktów zaczepienia zawieszeń łańcuchowych.
Przykładowo zawiesie dwucięgnowe składa się z dwóch odcinków łańcucha o jednakowej długości, które zamocowane są do wspólnego ogniwa, a ich końce wyposażone są w haki. Ponadto na rynku znajdziemy obecnie szeroki wybór zakończeń do zawieszeń łańcuchowych, dzięki czemu produkty te znajdują różne zastosowania.
Jak wybrać najlepsze zawieszenia łańcuchowe? Przy dokonywaniu wyboru zawieszeń łańcuchowych warto zwrócić uwagę między innymi na klasę stali, z jakiej zostały one wykonane. Najpopularniejszą opcję stanowią zawieszenia w klasie 8. Poza tym wyróżniamy również produkty w klasach jakości 4, 5, 10 oraz 12. Klasa stali pozwala na stosowanie zawieszeń w określonych warunkach (na przykład produkty klasy 4 wykorzystywane są w cynkowniach ogniowych, gdzie łańcuchy narażone są na działanie wysokiej temperatury oraz cynku, kwasów i wodoru). Przed rozpoczęciem poszukiwań tego typu produktów powinniśmy więc zastanowić się, w jakich warunkach będą one użytkowane. Bardzo istotną kwestią w przypadku zawieszeń łańcuchowych jest również dopuszczalne obciążenie robocze. Określa ono maksymalne obciążenie, jakiemu możemy poddać dane zawieszenie. Wielkość ta jest wyznaczana w taki sposób, aby zawiesie nie było narażone na uszkodzenia nawet w takich niekorzystnych warunkach, jak wstrząsy czy też szarpnięcia.