Chmura obliczeniowa już od kilku lat stanowi bezpieczne miejsce do przechowywania zasobów zarówno przez mniejsze, jak i większe firmy. Przedsiębiorcy korzystają z niej między innymi w celu usprawnienia przepływu danych. Choć chmura dla firm stanowi niezwykle popularne narzędzie, nie wszystkie przedsiębiorstwa mają świadomość tego, że istnieją różne rodzaje chmur o odmiennym stopniu dostosowania do ich potrzeb. Poznaj różnice pomiędzy chmurą prywatną a chmurą publiczną i sprawdź, która będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojej firmy.
Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing) to usługa umożliwiająca przechowywanie wszelkiego rodzaju zasobów informatycznych, takich jak bazy danych, serwery, sieci czy aplikacje za pośrednictwem sieci internetowej. Głównym zadaniem chmury jest przede wszystkim usprawnienie przepływu pracy, a także zagwarantowanie bezpieczeństwa przechowywanych danych dzięki wysokiej skalowalności usług, wydajności i elastyczności. Chmura dla firm umożliwia przechowywanie danych, jak i programów czy aplikacji na serwerach zewnętrznych, a nie prywatnym dysku klienta.
Przedsiębiorcy zastanawiając się, która chmura dla firm sprawdzi się najlepiej w ich przypadku, zwykle dokonują wyboru pomiędzy chmurą publiczną a prywatną. W przypadku chmury publicznej jej zasoby, takie jak np. serwery czy magazyn, należą do zewnętrznych dostawców w chmurze. Podobnie sprzęt, infrastruktura i oprogramowanie – one również pochodzą od dostawcy chmury, który nią zarządza.
Innymi słowy, wybierając chmurę publiczną, korzystamy z tego samego sprzętu i magazynu, co inne firmy, które także wybrały usługi chmury publicznej. Do niewątpliwych zalet chmury publicznej należy zaliczyć koszty (płacimy tylko za usługi, z których korzystamy), jak i szybkie wdrożenie. Publiczna chmura dla firm nie wymaga konserwacji – wykonuje ją dostawca usług.
Prywatna chmura dla firm, jak usługa CloudPro INEA, to zasoby dotyczące przetwarzania w chmurze tylko przez jedną osobę lub wybraną organizację. W tym przypadku wszelkie usługi oraz infrastruktura zawsze przechowywane są w sieci prywatnej, a sam sprzęt przeznaczony tylko na potrzeby jednej firmy. Dlaczego warto sięgnąć po prywatną chmurę Cloud INEA?
Cloud INEA gwarantuje przede wszystkim wysoką niezawodność. Jest to możliwe dzięki wykorzystywaniu najwyższej jakości komponentów i podzespołów, które pochodzą od dostawców światowej klasy, takich jak Dell i Intel. Usługa Cloud INEA oferuje pełną integrację danych w jednym miejscu, dzięki czemu masz do nich dostęp niezależnie od czasu czy miejsca, a także zyskujesz pełną kontrolę nad parametrami oraz kluczowymi funkcjami. Cloud INEA umożliwia przede wszystkim pewność oraz całkowite bezpieczeństwo danych, które jest możliwe dzięki wysokiej wydajności, elastyczności, a ponadto skalowalności oferowanych usług przy jednoczesnym braku limitu na transfer danych.