Jakie warzywa i owoce można uprawiać w szklarni ogrodowej?

Chcesz cieszyć się samodzielnie wyhodowanymi warzywami i owocami? Pomogą Ci w tym szklarnie ogrodowe, ponieważ są wykonane z materiałów, które zapewniają roślinom prawidłowe warunki rozrostu. Dzięki temu bardzo szybko będziesz mógł cieszyć się ulubionymi warzywami czy owocami. Wystarczy, że zdecydujesz się na odpowiednie rodzaje, które będą się dobrze rozwijać w szklarni.

Dlaczego warto mieć szklarnię ogrodową?

Tak naprawdę szklarnie ogrodowe są stawiane nie tylko na dużych plantacjach, bo możesz bez problemu wybudować je w pobliżu swojego domu. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się dłuższym czasem uprawy roślin – nawet zimą i późną jesienią.

Kluczowym argumentem przemawiającym za uprawą szklarniową jest to, że panują tam stabilne warunki, dzięki czemu możesz przyspieszyć wzrost roślin nawet o kilka tygodni. Szczególnie w porównaniu do okazów uprawianych na zewnątrz. Nie musisz też przejmować się tym, że niekorzystna pogoda wpłynie na jakość i ilość zbiorów. Poza tym sama praca w szklarni jest przyjemniejsza, bo jesteś skutecznie chroniony przed deszczem, wiatrem, a nawet śniegiem.

Szklarnie ogrodowe zwiększają również odporność roślin, dzięki czemu są mniej narażone na ataki szkodników. Nie musisz też obawiać się tego, że silny wiatr połamie pędy, a nadmierne ulewy doprowadzą do pojawienia się pleśni.

Jakie warzywa są uprawiane w szklarni ogrodowej?

To właśnie warzywa są najchętniej hodowane w szklarniach ogrodowych. Niektóre z nich możesz wysiewać już w lutym i marcu, więc w kwietniu oraz maju możesz cieszyć się pierwszymi zbiorami.

Najczęściej w szklarniach uprawiane są ciepłolubne warzywa np. pomidory, papryki oraz ogórki. W tym przypadku zacznij pracę od przygotowania rozsad. Z pomocą warunków, jakie panują w szklarni z pewnością uda Ci się wyhodować pomidory wysokopienne oraz krzaczaste. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się naprawdę zróżnicowanymi zbiorami.

Oprócz tego w szklarni warto hodować tzw. nowalijki, czyli młode warzywa, pojawiające się wiosną np. cebulę, czosnek, szpinak, roszponkę, rzodkiewkę, sałatę masłową, szczypiorek i pietruszkę.

Najpopularniejsze owoce uprawiane w przydomowej szklarni

W szklarni panują dobre warunki do hodowli niektórych roślin owocowych. Zazwyczaj wybierane są truskawki, ponieważ dodatkowa osłona pozwala na zwiększenie plonów. Poza tym szklarnie ogrodowe skutecznie chronią roślinę przed ślimakami. Oprócz tego możesz zdecydować się na uprawę egzotycznych gatunków np. arbuza, melona czy ananasa. Niektóre cytrusy również poradzą sobie w takich warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *