Co nam przynosi lawinowy postęp techniczny…

Postęp techniczny w czasach obecnych kojarzy się głównie z elektroniką, choćby dlatego, że wiele  niezbędnych maszyn i urządzeń, również przemysłowych, nie może funkcjonować bez zaprogramowania, zatem i bez komputerów. Mimo to elektronika wraz siecią niosą ze sobą wiele zagrożeń i problemów. Są to zagrożenia zarówno techniczne jak i psychologiczne. Zagrożenia związane z siecią i komputerami stają się problemem społecznym i globalnym.

Można nawet odnieść wrażenie, że człowiek zaczyna powoli tracić panowanie nad elektroniką. Niektórzy (i jest to niemała grupa) nawet stawiają tezę, że zanim się opamiętamy, staniemy się pariasami pod władzą komputerów. Tym bardziej, że temat sztucznej inteligencji nie jest już poruszany wyłącznie w sferze fikcji.

 Zacznijmy od „najprostszych” uciążliwości

Związanych oczywiście z komputerami. Dotyczyć to może choćby aut znajdujących się w ekstremalnych warunkach atmosferycznych i pogodowych. Nieprzypadkowo część kierowców uprawiających jazdy ekstremalne, w tym dalekie podróże celowo minimalizuje elektronikę w swoim aucie związaną z podstawowymi funkcjami pojazdu. Część z nich zostawia tylko GPS i radio.

Nadmiar elektroniki związanej z funkcją kierowniczą lub napędową pojazdu unieruchomił już niejednego kierowcę wraz z pasażerami podróżującymi po pustyni, również pustyni lodowej. Dlatego podczas podróży po Gobi nadal chętnie wykorzystywane są radzieckie uazy.

Podobnie bywa z maszynami budowlanymi, pracującymi w ekstremalnych warunkach, na przykład przy rurociągach na Alasce lub Syberii.

Do systemów komputerowych (i są od nich w pełni uzależnione) dostosowana jest większość zakładów komunalnych wraz z całą maszynerią. Od sprawności sieci (zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej) uzależnione są biura. I wreszcie najważniejsze – od komputerów uzależniona jest armia, na dodatek w aspekcie funkcjonowania broni jądrowej.

Zagrożenia psychologiczne

Plagę uzależnień od komputerów osobistych i gier komputerowych mamy co najmniej od dwóch dekad. Jednak zagrożeniem oddziaływającym na, szerokie już kręgi społeczne, jest cyberprzestępczość w różnych wydaniach, począwszy od różnych dewiantów, zwłaszcza pedofili, poprzez portale nawołujące do destrukcji u autodestrukcji, zakończywszy na oszustach w sklepach internetowych.

Elektronika to także kamery, wszelkiego rodzaju posłuchy zagrażające naszej intymności; to także świat wirtualny wychodzący poza ekrany komputerowe czy smartfonowe nie pozwalający coraz częściej odróżnić świata rzeczywistego od sztucznego.

Postęp techniczny to także wyzwania dla enerketyki i zmniejszenia poboru energii w przemyśle. Maszyny i ludzie w halach produkcyjnych i obiektach przemysłowych wytwarzają ogromne ilości ciepła w samych pomieszczeniach, a wentylacja przemyslowa musi sprostać zwiększającym się temperaturom wewnątrz tych obiektów. Tradycyjne systemy klimatyzacji przemysłowych pobierają bardzo dużo prącu. Obniżanie kosztów eksloatacji poprzez efektywne systemy chłodzenia to kolejne z wyzwań przed, którym stoją nowe technologie.

 

fot. Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *