Ostatnie dekady pozwalają dosyć łatwo ocenić, jak zmieniało się podejście Polaków do budowy domów jednorodzinnych wraz z ich otoczeniem. Początek dekady lat dziewięćdziesiątych zaznaczył się w dużej mierze tendencją do budowy domów „dworkowatych”, czyli takich z portykiem. Dosyć szybko ten nadmiar zaczął kojarzyć się z kiczem, zwłaszcza jeśli idzie o stosowanie przez niektórych właścicieli pękatych kolumn.
Dodatkowo wciąż na wielu balkonach i tarasach pokutowały tralki – drewniane lub betonowe. To samo dotyczyło płotów. Pojawiły się też gotowe moduły betonowych płotów, które trudno było zaliczyć do gustownych – te wręcz przytłaczały (i przytłaczają) swoim – by tak rzec – psychologicznym ciężarem. Sporą część winy za ówczesny nadmiar architektonicznego kiczu ponoszą oczywiście sami architekci.
Minęła dekada
Minęło około dekady i raczej dopiero w nowym tysiącleciu zaczęły się już pojawiać w polskim krajobrazie bardziej subtelne bryły domów i niebawem nastąpił wręcz ich wysyp. Bardziej dopracowanym elementem otoczenia domów stały się ogrodzenia. Zniknęły betony i kiczowate tralki, w to miejsce pojawiły się przede wszystkim schludne ploty drewniane oraz metalowe, bardzo często na kamiennych podmurówkach.
Mimo to projektanci i właściciele domów na tym nie poprzestają – ciekawym rozwiązaniem bywają płoty trzcinowe lub wiklinowe. Choć te mają rację bytu w zależności od charakteru ogrodu. Nie są już rzadkością ploty wykonywane z drewnianych giętkich (i przeplatanych ze sobą pasków). Dobrym zestawieniem może być kamienny murek i drewniana brama na metalowej konstrukcji.
Coraz więcej spotykamy płotów kutych na kamiennych podmurówkach, choć u niejednego wątpliwości wzbudzają ostre zakończenia elementów pionowych. Projektując płot warto jest się czasem zastanowić, czy swoją formą nie przypomina on ogrodzenia… cmentarza.
Co to są gabiony?
Jadąc po wyremontowanych drogach, zwłaszcza po tych mocno uczęszczanych, zwracają uwagę metalowe siatki na poboczach przytrzymujące równo ułożone kamienie. Są to gabiony, przypominające nieco metalowe kosze wypełnione skalnym kruszywem. Należą one do najnowszych trendów, jeśli idzie o grodzenia domów. Należy pamiętać, że kosz powinien być wykonany z metalu nierdzewnego.
Plusem gabionów jest to, że w kruszywie nie gnieździ się wilgoć. Prezentują się dosyć oryginalnie, można też układ skalnego kruszywa kształtować kolorystycznie, przecież granit może występować w wielu kolorach. Jest to również duże pole do popisu, zarówno dla projektanta, jak i dla gospodarza.
fot. Pixabay.com