Światłowody z roku na rok zyskują popularność. Wpływają na to rosnące oczekiwania wielu gospodarstw domowych w kwestii stabilności połączenia oraz prędkości transferu danych. Co niezwykle istotne, światłowód doskonale sprawdzi się nie tylko, gdy korzysta się wyłącznie z poczty i przegląda strony internetowe, lecz również do celów rozrywkowych (jak oglądanie filmów lub rozgrywka online). W takim przypadku konieczne jest uzyskanie połączenia o wysokich parametrach, szczególnie w sytuacji, w której z internetu w jednym gospodarstwie domowym korzysta więcej osób.
Światłowody posiadają wiele zalet. Wyróżniają się one kilku- lub kilkunastokrotnie większą prędkością internetu od standardowego połączenia kablowego. Można w tym zakresie osiągnąć, przy nieograniczonym przesyle danych, nawet 1000 Mb/s. Oprócz tego łącze światłowodowe charakteryzuje się bardzo dużą stabilnością.
Korzystając z takiego łącza, nie ma zatem ryzyka, że w trakcie oglądania filmu, rozgrywki komputerowej, a także przeglądania i wysyłania poczty, dojdzie do zakłócenia lub zerwania połączenia. Światłowód jest bardzo odporny na niekorzystne warunki pogodowe, takie jak upały lub niskie temperatury, wyładowania atmosferyczne czy silne opady. Oprócz tego, decydując się na podłączenie do światłowodu, nie trzeba się obawiać o bardzo niekorzystne dla zdrowia promieniowanie, ze względu na brak konieczności instalowania masztu do odbioru internetu. Rozwój technologii w zakresie światłowodów sprawia, że doskonale sprawdzą się one w każdej sytuacji.
Ze światłowodem nie może się podłączyć każde gospodarstwo domowe. Trzeba się w tym celu skontaktować z operatorem internetu, który sprawdza dostępność połączenia tego typu w określonej lokalizacji (miejscowość, dzielnica lub osiedle). Nie zawsze jest możliwe podłączenie się do światłowodu w ciągu kilku dni. Gdy nie ma do niego bezpośredniego dostępu, trzeba uzbroić się w cierpliwość, zbierając deklaracje innych mieszkańców, którzy też chcą skorzystać z takiego udogodnienia.
Gdy zbierze się ich odpowiednią ilość, szanse na uzyskanie dostępu do światłowodu wzrosną. W takim przypadku nie będzie się trzeba martwić o koszty budowy łącza. Są one w gestii operatora. Po podłączeniu do światłowodu będzie się ponosić wyłącznie miesięczne koszty obsługi.
Dzięki środkom europejskim obecnie uruchamiane są liczne programy, przez które możliwe jest uzyskanie dostępu do szybkiego internetu. Przykładem jest tutaj Program Operacyjny Polska Cyfrowa. Za jego pośrednictwem operatorzy otrzymali pieniądze na utworzenie łącz światłowodowych. Są to spore środki – 0,5 mld złotych. Dzięki nim ponad 200 tysięcy gospodarstw domowych uzyska w najbliższym czasie dostęp do szybkiego i stabilnego internetu. W związku z tym warto już teraz sondować swoje możliwości w tym zakresie.