Kupując nowy telewizor możemy zaopatrzyć się w model, który zagwarantuje doskonałą jakość obrazu. Jest to kwestia możliwości technicznych ekranu, i w zależności od zainwestowanej kwoty otrzymamy telewizor o bardzo dobrych właściwościach grafiki. Co jednak z dźwiękiem? Tutaj możliwości telewizora są ograniczone – by uzyskać jak najlepszy dźwięk, należy rozstawić głośniki szeroko, dopasowując je do akustyki pomieszczenia. Sam telewizor nie jest w stanie zaoferować tego typu rozwiązań, dlatego konieczne jest zakupienie dodatkowego systemu nagłośnienia, gwarantującego niezapomniane efekty dźwiękowe. Jedną z możliwości jest kupno kina domowego, jednak zestawy te są dość drogie, poza tym nie zawsze będziemy mogli dobrać zestaw odpowiedni do pokoju, w którym znajduje się telewizor. Lepszym rozwiązaniem wydaje się zainwestowanie w soundbar, który powoli na osiągnięcie zbliżonych efektów akustycznych za znacznie niższą cenę. Co to jest soundbar i na czym polega jego działanie?
1. Co to jest soundbar?
2. Na jakie parametry zwrócić uwagę przed zakupem soundbaru?
3. Jak podłączyć soundbar do telewizora?
4. Co lepsze – soundbar czy kino domowe?
Soundbar to urządzenie, które w przeciwieństwie do kina domowego nie wymaga do osiągnięcia efektownych wrażeń akustycznych rozmieszczenia w krańcach pomieszczenia. Soundbar ma kształt listwy, którą umieszczamy – w miarę możliwości – pod telewizorem. Sprzęt ten połączony jest z odbiornikiem TV za pomocą kabla poprzez gniazdo USB lub HDMI, co pozwala na bezproblemowy przesył danych. Aby imitować przestrzenny dźwięk, soundbar zawiera od dwóch do nawet dwunastu głośników, które współdziałają ze sobą w celu osiągnięcia maksymalnego efektu. Rozwiązanie takie nie jest równie skuteczne, co kino domowe, jednak w wielu przypadkach to jedyne rozwiązanie do poprawy jakości dźwięku. Sprawdza się zwłaszcza w małych pomieszczeniach, sprawia również lepsze wrażenie wizualne, nie zagracając pokoju. Niektóre soundbary posiadają dodatkowy subwoofer, czyli głośnik basowy, który znacznie poprawia odbiór audio. Zanim zdecydujemy się na zakup tego urządzenia, powinniśmy sprawdzić, czy model, który nas interesuje jest kompatybilny z naszym telewizorem i będzie z nim współpracował. Unikniemy w ten sposób nieprzyjemnych niespodzianek.
Decydując się na zakup soundbaru, oprócz kompatybilności z posiadanym przez nas telewizorem warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka innych parametrów. Dzięki temu będziemy mogli w pełni cieszyć się czystym, kinowym dźwiękiem w naszym domu. Jednym z istotniejszych parametrów jest ilość kanałów, czyli liczba głośników, jakie posiada soundbar. Liczba po kropce oznacza, iż urządzenie posiada dodatkowy głośnik basowy. Im więcej głośników, tym lepszy efekt akustyczny. Dla przykładu – soundbar z oznaczeniem 4.0 to informacja, iż posiada on cztery głośniki, natomiast 4.1 wskazuje na posiadanie czterech głośników plus jednego basowego. Powinniśmy również zwrócić uwagę na pasmo przenoszenia – im jest ono szersze, tym lepszej jakości dźwięk otrzymamy. Parametr ten podawany jest w postaci dwóch cyfr: mniejsza to najmniejsza częstotliwość, która jest granicą zakresu tonów niskich, druga to najwyższa częstotliwość, będąca granicą zakresu tonów wysokich. Bardzo ważnym parametrem jest moc urządzenia. Trzeba pamiętać, iż wyższa moc nie przekłada się automatycznie na lepszą jakość dźwięku. W dodatku często producent podaje ten parametr jako sumę mocy wszystkich głośników, co w przypadku bardziej rozbudowanych soundbarów może wskazywać na to, iż jest to urządzenie znacznie słabsze, niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka. Możemy również zwrócić uwagę na jeszcze kilka funkcji soundbarów, które ułatwią korzystanie z nich – łączność bezprzewodowa ze smartfonem lub tabletem (umożliwiająca łatwiejsze sterowanie), łączność bezprzewodowa z telewizorem czy nietypowy design. Jednak najważniejsza zawsze pozostanie jakość dźwięku, jaką soundbar jest w stanie zagwarantować.
Aby podłączyć soundbar do telewizora, można wykorzystać rozwiązanie proponowane przez producenta i wykorzystać w tym celu znajdujący się w zestawie kabel HDMI. Dostępna jest również opcja wykorzystania w tym celu kabla optycznego, jednak utrudnieniem jest fakt, iż należy go dokupić – nie jest dołączany do soundbara. Często spotykanym rozwiązaniem jest połączenie bezprzewodowe, z wykorzystaniem łączności poprzez złącze bluetooth. Działanie soundbara jest równie dobre, jak przy połączeniu przewodowym, a dźwięk nie traci nic na swej jakości.
Kino domowe to rozwiązanie dla koneserów, którzy uwielbiają dźwięk najwyższej jakości i są w stanie poświęcić przestrzeń w pomieszczeniu dla rozmieszczenia w nim dodatkowych głośników. Soundbar gwarantuje znacznie lepszą jakość dźwięku, niż sam telewizor, jednak gorszą niż kino domowe. Jest on jednak znacznie tańszy niż alternatywne rozwiązanie, pozwala również na osiągnięcie satysfakcjonującego efektu w małych pomieszczeniach, gdzie kino domowe może się nie sprawdzić. Są również dostępne modele o bardzo wysokiej jakości dźwięku, które mogą stanowić alternatywę dla kina domowego. Bardzo duży wybór soundbarów można znaleźć na stronie: https://www.neonet.pl/kina-domowe/soundbary.html – dzięki temu ocenimy ich parametry i dobierzemy odpowiedni model do naszego domu.