Na początku można sobie zrobić zabawę – jakie wynalazki techniczne były przez człowieka wykorzystywane najdłużej i jakie były lub są najtrwalsze? Oczywiście, tych które są przez ludzkość wykorzystywane od prehistorii naliczymy niemało, choćby: koło, naczynia lub schody. Toteż by nie utrudniać sobie zabawy skupmy się może na silnikach i elektronice.
Silniki
Pierwszy silnik prądu stałego powstał w 1834 roku, pierwszy dwusuwowy spalinowy w 1860, silnik indukcyjny Tesli w 1888, silnik Diesla w 1892. Można zatem mówić o długowieczności w silnika spalinowego służącego do napędzania pojazdów, ponieważ jakoś do tej pory inne alternatywne nie sprawdzają się.
Długie lata przetrwał silnik parowy w lokomotywach, który na zabytkowych szlakach wykorzystywany jest do tej pory. W Polsce lokomotywy parowe poszły całkowicie w odstawkę w ostatniej dekadzie XX wieku. Być może przyszłość motoryzacji leży w silnikach elektrycznych, ale póki co nie stworzono jeszcze takiej baterii, która by zapewniała odpowiedni zasięg pojazdu.
Z powodzeniem natomiast silniki na baterie wykorzystywane są jako „wspomagacze” leniwych lub mniej sprawnych rowerzystów. Takie rowery w ostatnich latach stały się bardzo popularne.
Jeśli elektronika – to nośniki i odtwarzacze dźwięku
Możemy tu zauważyć pewną prawidłowość – żywotność konkretnych sposobów odtwarzania i przenoszenia dźwięków jest coraz krótsza. Krótko co prawda urzywano edisonowskiego fonografu, opatentowanego przez wynalazcę w 1878 roku, ale płyta gramofonowa (opatentowana w 1887 roku), zwłaszcza winylowa, przetrwała ponad wiek, na dodatek ponownie wróciła do łask.
Natomiast tylko nieco około trzydziestu lat niezbędną była płyta CD. Pierwsza ukazała się na rynku w 1982 roku i bardzo szybko wyparła winyle. W latach 80. pojawiły się walkmany, dekadę później wypierane przez przenośne odtwarzacze CD i odtwarzacze MP3. Równie błyskawicznie pod koniec lat 90. zniknęły wypożyczalnie kaset video, innymi nośnikami zaczęły dysponować kamery video.
W polskich empikach powierzchnie z płytami CD lub DVD się kurczą. Muzykę kupujemy w sieci, również różnej jakości. Mniej wymagający ściągają sobie pliki muzyczne z tak zwaną kompresją stratną, choćby – MP3, Ogg Vorbis, WMA, AAC. Wyraźnie lepszą jakość mają pliki – FLAC, WMA Lossless, Apple Lossless i Monkeys Audio.
Nadal wykorzystywane są pliki bez kompresji, czyli – WAVE. Dosyć duża jest rozpiętość cen jeśli idzie o przenośne odtwarzacze muzyczne. Do najtańszych należą MP3, ponieważ nowy kupimy za 140 złotych. Dziesięć razy droższe bywają odtwarzacze plików wysokiej jakości.
Ich wspólną cechą jest niewielki rozmiar.
fot. Pixabay.com